Fotbal – FCMU obtine trei puncte in deplasarea de la Medias

Gaz Metan II Medias – FC Maramures Universitar Baia Mare 1-2 (1-2)

In cadrul etapei 24 din Liga a treia la fotbal, FC Maramures Universitar Baia Mare a obtinut victorie cu scorul 2-1 in deplasarea de la CS Gaz Metan II Medias. Scorul  meciului a fost stabilit chiar din prima repriza. Vasile Pop a deschis scorul pentru baimareni in minutul 5 al intalnirii. Gazdele au egalat din penalty, in minutul 27, prin Husar, iar cinci minute mai tarziu, Dragos marcheaza pentru Baia Mare si stabileste scorul final.

FC Maramures Universitar se mentine pe primul loc al clasamentului la doua puncte de FC Seso Campia Turzii, singura echipa care a reusit sa ii invinga pe baimareni inacest sezon. In etapa viitoare, programata pe 3 mai, FC Maramures Universitar sta, iar Seso va intalni, acasa, FC Zalau, formatie care se afla pe locul trei al clasamentului.

Rezultatele etapei 24

Unirea Ungheni – Seso 1-3> Sanatatea Cluj – Unirea Tarlugeni 1-0> Gloria II Bistrita – FCM Avantul Reghin 0-1>  Gaz Metan II Medias – FC Maramures Universitar 1-2> SCM Brasov – Unirea Floresti 3-2> FC Cisnadie – FC Zalau 1-1> AFC Odorheiu Secuiesc – CS Zlatna 3-0 (scor obtinut la masa verde din cauza unor datorii ale clubului FC Zlatna)> Unirea Dej a stat.

Clasament Liga a III-a, seria VI

1. FC Universitar Baia Mare  23        15        4          4          39-18   49

2. FC Seso Campia Turzii      22        14        5          3          35-10   47

3. FC Zalau     22        10        6          6          31-20   36

4. FC Cisnadie           22        10        6          6          27-17   36

5. SCM Brasov           22        9          9          4          23-20   36

6. Unirea Ungheni      23        10        5          8          31-32   35

7. Unirea Floresti        22        8          6          8          25-23   30

8. FCM Avantul Reghin        23        7          9          7          17-17   30

9. Unirea Tarlungeni   23        8          4          11        23-25   28

10. CS Zlatna 23        7          6          10        29-38   27

11. Sanatatea Cluj      23        7          6          10        18-34   27

12. Gloria II Bistrita   22        7          3          12        33-40   24

13. Gan Metan II Medias      22        5          6          11        16-24   21

14. Unirea Dej            22        5          5          12        25-31   20

15. AFC Odorheiu Secuiesc  22        4          4          14        16-39   16