[singlepic id=1077 w=320 h=240 float=]

Teren “Clujana”. Spectatori: circa 1.800.

“U” Cluj: Hutan – Ungurusan, Szilagyi, Teusan, Carnieto, Bucsa, Iacob, Voican, Cojocnean (’81 Santejudean), Machado (’52 Bus), Iuhas (’61 Musat). Antrenor: Carmelo Palilla.

FC Baia Mare: Bota – Han, Hodor, Somcherechi, Durus, Negrea, Ernszt (’85 Bichiri), Achim, Ardelean (’73 Ciobai), Rednic (’46 Iatu), Peres. Antrenori: Florin Fabian, Dinu Bumb, Vasile Sleam.

Au arbitrat: Sorin Tarcea (Timisoara) – Emil Cristea (Arad) si Ioan Ciocanea (Sibiu).

Cartonase galbene: Hodor (min. 36), Ardelean (min. 60), Iatu (min. 72). Cartonas rosu: Durus (min. 93).

Dupa infrangerea din prima etapa de pe teren propriu in partida cu UTA (1-3), nimeni nu le dadea vreo sansa jucatorilor baimareni, mai ales ca intalneau o echipa care si-a propus ca obiectiv promovarea pe prima scena a fotbalului romanesc.

Debutul de partida apartine gazdelor, care au doua ocazii, in minutele 4 si 8, prin Machado, insa replica oaspetilor este prompta, dar sutul lui Negrea nu l-a putut invinge pe Hutan. Minutul 13 a fost cu ghinion pentru baimareni. Iacob a executat o lovitura libera de la 30 m lateral stanga, mingea a fost deviata de Somcherechi si s-a dus la coltul lung in plasa portii aparata de Bota, 1-0. Baimarenii au ocazia sa egaleze in ultimul minut al primei reprize, insa sutul lui Ardelean de la 17 metri a fost retinut fara probleme de portarul Hutan.

Prima mare ocazie de gol a reprizei secunde i-a apartinut lui Ernszt, care a sutat de doua ori din 6 m lateral stanga in portarul gazdelor, care a respins in corner. Dupa ce s-a batut cornerul, clujenii au declansat un contraatac, Cojocnean a trecut usor de Durus, a centrat, Bota a respins excelent, apoi Machado a sutat in Hodor din 6 m. In minutul 63, la o actiune colectiva a baimarenilor, Ernszt a centrat de pe stanga in careu si Peres trimite din apropiere in stanga lui Hutan, 1-1. Pana la final fiecare dintre echipe isi creeaza situatii de a inscrie, insa rezultatul ramane neschimbat. Trebuie mentionat ca in cel de-al patrulea minut de prelungire Durus a vazut cartonasul rosu, pentru un fault in calitate de ultim aparator.

Rezultatele etapei

CSM Ramnicu Valcea – Fortuna Covaci 6-1 (3-0)

Au marcat: Goge (’22), Boroiban (’31), Roman (’44, ’74), R. Dobre (’47, ’49), respectiv Steop (’75)

Dacia Mioveni – Silvania Simleu 1-1 (0-0)

Au marcat: Chirciu (’68), respectiv Schwarzkopf (’51)

FCM Targu Mures – CS Otopeni 1-1 (0-0)

Au marcat: Draghici (’86), respectiv Gheju (’90)

Ariesul Turda – Gaz Metan CFR Craiova 2-3 (1-2)

Au marcat: Panaitescu (’35), Anghel (’53), respectiv Patrana (‘7), Trifu (‘9, ’77)

Muresul Deva – Minerul Lupeni 1-0 (0-0)

A marcat: Grigoruta (’56)

“U” Cluj-Napoca – FC Baia Mare 1-1 (1-0)

Au marcat: Somcherechi (’13 – autogol), respectiv Peres (’63)

UT Arad – FC Bihor 0-0

Jiul Petrosani – CFR Timisoara 3-0 (3-0)

Au marcat: M. Gheorghe (’24), Apetri (’34, ’45 – penalty)

8. FC Arges Pitesti   2     1     0     1     2-2  3

9. Minerul Lupeni     2     1     0     1     1-1  3

10-11. FC Bihor Oradea  2     0     2     0     2-2  2

Dacia Mioveni     2     0     2     0     2-2  2

12. FC Silvania   2     0     2     0     1-1  2

13. FC Otopeni   1     0     1     0     1-1  1

14. FC Drobeta  2     0     1     1     0-1  1

15. FC Baia Mare     2     0     1     1     2-4  1

16. Fortuna Covaci    2     0     1     1     2-7  1

17. Ariesul Turda     2     0     0     2     2-4  0