Fotbal. Liga a II-a. Seria Vest – FC Baia Mare – Minerul Lupeni 1-1 (1-1)

[slideshow id=3085]

FC Baia Mare: Bota – Durus, Toma, Somcherechi, Cornea – Ernszt, Drule ’72, Achim, Negrea ’29, Chiorean, Gherman – Feraru, Iatu. Antrenori: Ciprian Danciu si Cristian China. Minerul Lupeni: Hotoboc – Popa, Ciolca, Cozma, Coroveanu, Omoduemuke, Kalai, Cristian ’78, Popescu, Gh. Mircea ’88, Gideon, Pepenar, Itu ’65, Deaconescu. Antrenor: Petre Gigiu. Au arbitrat: Stefan Erdei – Dorin Mudura (ambii din Oradea) si Emil Ioan Cristea (Arad). Rezerva: Ervin Kegyes (Satu Mare). Observatori: Dan Jiga (Bistrita) si Iosif Vigu (Satu Mare).

Daca FC Baia Mare reusea sa castige toate cele trei puncte puse in joc, lua o importanta optiune pentru salvarea de la retrogradare. Baimarenii au deschis scorul in minutul 8, la primul atac mai consistent, cand Ernszt a sutat foarte tare din 8 m, 1-0. Oaspetii au reusit sa egaleze in minutul 20, cand Itu a recuperat un balon, dupa care a patruns si l-a executat pe Bota, cu un sut in coltul lung, de la 17  m, putin lateral dreapta, 1-1. Oaspetii puteau sa inscrie in minutul 60, cand in urma unei greseli a lui Durus la centrul terenului, Gh. Mircea a scapat singur spre poarta, insa Bota a dat dovada ca este portar si a aparat. Baimarenii au asediat poarta oaspetilor, insa nu au mai reusit sa marcheze, si astfel termina la egalitate un joc in care erau favoriti.

Rezultatele etapei si marcatorii

FC Baia Mare – Minerul Lupeni 1-1 (1-1)

Au marcat: Ernszt ‘8, respectiv Itu ’20

FC Bihor – CS Otopeni 3-1 (1-0)

Au marcat: Bundea ’38, Lukacs ’71, Chis ’87, respectiv Manea ’69

Gaz Metan CFR Craiova – FC Drobeta Turnu Severin 3-0

Fortuna Covaci – FCM Targu Mures 0-2 (0-0)

A marcat: Vancea ’72, ’90

Dacia Mioveni – Ariesul Turda 1-0 (1-0)

A marcat: Enache ‘8

Silvania Simleu – Muresul Deva 2-1 (0-0)

Au marcat: Petcut ’72, Danila ’90+5 – penalty, respectiv Grigoruta ’56

CSM Ramnicu Valcea – “U” Cluj-Napoca 2-4 (0-0)

Au marcat: L. Parvu ’49, Curtuius ’80, respectiv Lecic ’77, ’88, Lemnaru ’81, ’90 – ambele din penalty

Jiul Petrosani – UT Arad 0-3

FC Arges Pitesti a stat

Tara bugetarilor

Asculta acest articol Sa fii angajat la Stat e visul fiecarui roman. Locul caldut, cu leafa de mizerie, se obtine