Fotbal. Liga a II-a. Seria Vest – Fortuna a fost de partea baimarenilor

Arena din Covaci. Spectatori: 500. Fortuna Covaci: Mitric – Mihet, Situwe, Ionila, Rom – Lungu, Suru, Voicu, R. Trandu – Suciu, Darvaru. Antrenor: Vali Negoita. FC Baia Mare: Bota – Bar, Somcherechi, Hodor, Durus – Drule, Achim (’60, Bumba), Negrea, Iatu (’72, Bichiri), Ernszt – Roszel (’70, Peres). Antrenori: Florin Fabian, Dinu Bumb si Vasile Sleam. Au arbitrat: Gheorghe Mihai Prodan (Cluj) – Gabriel Ioan Barjac (Zalau) si Marius Nicoara (Baile Herculane).

In etapa a XIII-a, FC Baia Mare a evoluat, in deplasare, in fata ocupantei ultimului loc. Asa cum a declarat antrenorul principal al echipei baimarene, inainte de joc, FC a abordat acest joc la victorie, pe care au si reusit-o. FC Baia Mare a deschis scorul in minutul 22, cand Ciprian Durus a avansat pe aripa dreapta, de unde a centrat la coltul scurt pentru Robert Roszel, care a marcat fara probleme, 0-1. Cateva minute mai tarziu, tot Roszel a trimis mingea in stalpul din stanga portii lui Mitrici. Gazdele au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj in minutul 80, cand Trandu a transformat un penalty acordat pentru un hent in careu comis de Marius Hodor, 1-1. Jucatorii baimareni nu s-au resemnat si au asaltat poarta aparata de Mitrici, care in cel de-al treilea minut al prelungirilor a trimis mingea in propria poarta sub presiunea lui Bogdan Peres, 1-2.

Iata ca atacantul Robert Roszel, care a venit gratis la FC Baia Mare in urma cu patru etape, a reusit cel de-al patrulea gol. Mai trebuie amintit ca la meci nu a fost prezent Soni Koller, insa acesta ar putea reveni la echipa din retur. Se poarta discutii in acest sens ca Soni sa fie desemnat ca presedinte al CA, insa deocamdata nu are nicio functie oficiala la club. La finalul meciului, antrenorul echipei baimarene s-a aratat multumit de evolutia jucatorilor si de scor. “Am avut ocazii mai multe si mai clare si eu zic ca meritam sa castigam. Roszel a deschis scorul si mai putea da doua goluri. La penalty mi-e greu sa zic ceva. Hodor a atins mingea cu mana, dupa o centrare sutata. I-a sarit din pamant. Unul dintre asistenti a spus ca a fost hent clar si s-a acordat penalty. Ma bucur ca a marcat si Bogdan Peres, sau, ma rog, a bagat Mitric in poarta, dar era cam pe linia portii si meritul este al lui Bogdan, care a insistat. Ma bucur de aceasta victorie si jucatorii mei au dat dovada inca o data ca au calitate. Ce va urma nu stiu. Mai sunt patru etape si apoi vom vedea ce va fi, cine si ce va alege”.

Rezultatele etapei si marcatorii

Fortuna Covaci – FC Baia Mare 1-2 (0-1)

Au marcat< Trandu (’80 – penalty), respectiv Roszel (’22), Mitric (’90+3 – autogol

Silvania Simleu – Gaz Metan CFR Craiova 0-0

CSM Ramnicu Valcea – CS Otopeni 3-0 (1-0)

Au marcat< Deaconescu (’17), Boroiban (’65), Dobre (’76)

Dacia Mioveni – Minerul Lupeni 0-0

Ariesul Turda – FC Drobeta Turnu Severin 3-0 (2-0)

Au marcat< Forika (‘9), Santejudean (’33), Pintea (’77)

“U” Cluj-Napoca – Muresul Deva 0-0

Jiul Petrosani – FC Arges 1-2 (0-1)

Au marcat< Antohi (’88), respectiv A. Popa (’65), Ivanica (’68)

11. FC Drobeta  13   4     2     5     10-20     14

12. Minerul Lupeni   12   2     6     4     9-12       12

13. FC Silvania   12   3     3     6     11-19     12

14. Muresul Deva     12   3     3     6     8-19       12

15. FC Bihor Oradea       12   2     5     5     16-18     11

16. Ariesul Turda     12   3     0     9     13-20     9

17. Fortuna Covaci    13   1     2     10   13-33      5