Franţa a devenit noua campioană a lumii la fotbal!

Franta a învins Croația în finală cu 4-2

A învins Croația în finală cu 4-2 (2-1)

Frumoasa poveste a Cupei Mondiale de fotbal, ediția Rusia 2018, a ajuns duminică la final. Pe cel mai mare stadion de la turneu am avut ultimul act

dintre Franța și Croația. O finală spectaculoasă în care s-au marcat șase goluri și la capătul căreia Franța a devenit noua campioană mondială. Din 21 de ediții, Franța a câștigat pentru a doua oară marele trofeu, după succesul din 1998. Franța a câștigat duminică pe Lujniki cu 4-2.

Finala de la Moscova ne-a oferit o primă repriză bogată în goluri. Doar primul sfert de oră a fost unul sărac, după care a venit o lovitură liberă de care a beneficiat Franța. Griezmann a centrat ideal de la aproximativ 20 de metri, însă pentru Mandzukic. Atacantul Croației a trimis mingea în propria poartă, după un duel aerian în care a fost și împins ușor din spate. Dar arbitrul argentinian a validat golul, Franța avea 1-0 din minutul 18.

Naționala lui Modric n-a renunțat la luptă, iar zece minute mai târziu a creat o fază frumoasă. Decarul Croației a centrat în dreapta careului, mingea a ajuns în cele din urmă la Perisic care după ce l-a driblat elegant pe Kante, a șutat violent din centru la colțul lung, restabilind egalitatea pe Lujniki (min. 29). A urmat o fază controversată.

La o lovitură de colț bătută de Griezmann mingea ajunge în careu, iar Perisic trimite în corner. Nestor Pitana a văzut doar aut de poartă. La insistențele ”cocoșilor galici”, centralul a acceptat să consulte VAR-ul. Iar după aproximativ 4 minute, în care s-a văzut clar că mingea l-a lovit în mână pe Perisic, s-a dat penalty pentru Franța. O simplă formalitate Griezmann care a transformat fără emoții (min. 38).

După aceeași rețetă s-a desfășurat și în partea a doua, am văzut tot trei goluri. Franța a izbutit să înscrie din nou, a făcut 3-1 în minutul 59 când Pogba a înscris cu un șut de la marginea careului, după ce acțiunea a pornit de la Mbappe. În continuare Mbappe a marcat cu un șut fantastic din afara careului, lăsându-l pe Subasic fără nicio șansă. Era doar minutul 65, iar naționala lui Deschamps conducea cu 4-1.

De nicăieri a venit un nou gol, dar de data aceasta pentru Croația. Mandzukic a redus din diferență, după ce a profitat de o gafă monumentală a lui Lloris, căpitanul Franței (min. 69). Croația n-a mai avut puterea să întoarcă soarta partidei, iar Franța a devenit noua campioană a lumii după victoria cu 4-2.

Franța: Lloris (cpt.) – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante (N Zonzi, min. 55) – Mbappe, Griezmann, Matuidi (Tolisso, min. 73) – Giroud (Fekir, min. 81). Selecționer: Didier Deschamps.
Croația: Subasic – Vrasljko, Lovren, Vida, Strinic (Pjaca, min. 81) – Brozovic – Rebic (Kramaric, min. 71), Modric (cpt.), Rakitic, Perisic – Mandzukic. Selecționer: Zlatko Dalic.

Rezultate la Union Sport

Asculta acest articol Terenul de minfotbal Union Sport din Carei a găzduit joi meciurile etapei a 6-a din cadrul ediției