Frații Iocsak și Bota, premiați la Gala Campionilor FRAS

autoFederația Română de Automobilism Sportiv și-a premiat sâmbătă cei mai buni sportivi din competițiile pe care le organizează. Evenimentul s-a desfășurat în Sala Unirii de la Palatul Parlamentului, adică într-un cadru select.

Printre cele peste 600 de persoane, la Gala Campionilor FRAS s-au aflat și patru sătmăreni, cei care au terminat pe podium în diferite competiții de karting și raliu. De-a lungul anului s-au desfășurat campionate naționale la: karting Dunlop, autoslalom, time-atack FRAS, slalom paralel, rally cross, drift, off-road, rally raid, viteză în coastă Dunlop, rally 2, raliuri Dunlop.

Astfel, la auto, Leontin Iocsak (17 ani) a terminat pe locul 1 la autoslalom și pe locul 2 la slalom paralel. Natalia Iocsak (13 ani), a încheiat prima la time-atack și pe locul secund la autoslalom juniori.

La karting, Marco Bota (13 ani), a fost al treilea la clasa Mini, iar Darius Bota (7 ani), a încheiat pe același loc însă la clasa Kid Honda. Ambii piloți vor trece din sezonul următor la o clasă superioară.