Gama Satu Mare – Recolta Dorolt 0-2 (0-1), in derby-ul Ligii a IV-a

Gama Satu Mare a pierdut duelul cu Recolta Dorolt

Sambata, stadionul Somesul din Satu Mare a gazduit derby-ul Ligii a IV-a, intre Gama Satu Mare si Recolta Dorolt. A fost un meci frumos, care ar fi putu fi si mai spectaculos daca vantul, care a suflet cu putere, s-ar mai fi domolit. Partida s-a incheiat cu victoria oaspetilor, care s-au impus cu 2-0, dupa ce au condus la pauza cu 1-0.

Recolta a avut prima ocazie mare in minutul 13, Lakatos a driblat, a intrat in careu, dar suteaza mult peste din 12 metri. Gama a replicat prin Fusle, care a prins un sut de la 24 de metri, respins in lateral de portarul Osan, era minutul 28. Peste trei minute echipa din Dorolt deschidea scorul, prin N. Mester, care a sutat din lateral dreapta, la coltul lung, fara sperante pentru Puscas. Acesta a fost scorul pauzei. In mitanul secund Gama s-a aruncat in atac, a avut numeroase ocazii, insa nimic concret pe tabela. Pe contraatac, oaspetii au mai inscris o data, prin Buia, care l-a invins cu un sut pe portarul gazdelor, in minutul 63 si a adus o victorie meritata.
* Gama: Puscas – Dragos, Demian, Micle (68 Ignat), Lung, Ciobai (73 Lup), Ionescu (79 Doros), Malan, Cozma, Belbe, Fusle (57 Patcas).
* Dorolt: Osan – Sima (46 Moldovan), Csaikos, Coman, N. Mester, Petric, Buia (88 S. Mester), Simon (85 Mocanu), Katocz (64 Vegh), Kovacs, Lakatos (78 Vida).