Germania a bătut Suedia cu 2-1 în prelungiri

Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+5 de Kroos

Șase meciuri s-au disputat sâmbătă și duminică în etapa a doua de la Cupa Mondială la fotbal din Rusia. Șase meciuri interesante unul dintre acestea, Germania – Suedia, fiind la un pas de a se încheia cu o mare surpriză. Iar în alte două meciuri, Belgia – Tunisia, scor 5-2, și Anglia – Panama 6-1, s-au marcat cele mai multe goluri de până acum.

Învinsă în meciul din primul tur de Mexic, scor 1-0, Germania avea nevoie neapărat de o victorie în fața Suediei pentru a păstra șanse de calificare în faza optimilor de finală. A obținut victoria, a câștigat cele 3 puncte, dar după mari eforturi, cu multă șansă.

Suedia a deschis scorul în minutul 32 prin Toivonen și a intrat la pauză în avantaj. La trei minute de reluare Reus a reușit însă să egaleze cu un șut din careu. Dar acest egal, echivalent cu un punct, nu oferea mari șanse de calificare Germaniei. Drept urmare nemții au dominat teritorial, au avut câteva ocazii, dar golul n-a venit. A venit însă un cartonaș roșu, încasat de Boateng în minutul 82 și se părea că nemții nu vor mai avea puterea de a marca. Dar, după un șut în bară al lui Hector (min. 90+1), în ultimul minut al prelungirilor (90+5), a venit golul victoriei. Germania a beneficiat de o lovitură liberă de la 17 metri lateral st]nga, Reus a mișcat balonul pentru Kroos, șutul mijlocașului teuton intrând în poartă la colțul lung. Și, uite așa, cu multă șansă, în 10 oameni, Germania a câștigat meciul și păstrează șanse bune de calificare în optimi. Mai ales că în ultimul meci întâlnește Coreea de Sud.

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Boateng, Hector (Brandt 87) – Rudy (Gundogan 31), Kroos – Muller, Draxler (Gomez 46), Reus – Werner.

Suedia: Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson (Durmaz 74), Larsson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen (Guidetti 78).

Rezultate înregistrate sâmbătă și duminică:

Grupa F
• Coreea de Sud – Mexic 1-2
Au marcat: Son Heung-Min (min. 90+3)/ Vela (penalty, min. 26), Chicharito (min. 66)
• Germania – Suedia 2-1
Au marcat: Reus (min. 48), Kroos (min. 90+5)/ Toivonen (min. 32)
Clasament: 1.Mexic – 6p (3-1),2.Suedia – 3p (2-2), 3.Germania – 3p (2-2), 4.Mexic – 0p (1-3)
Etapa 3 (27 iunie): Mexic – Suedia, Coreea de Sud – Germania.

Grupa G
• Belgia – Tunisia 5-2
Au marcat: Lukaku (min. 16, 45), Hazard (min. 6, 51), Batshuayi (min. 90)/ Khazri (min. 18, 90+3).
• Anglia – Panama 6-1
Au marcat: Stones (min. 8, 40), Kane (min. 22 penalty, 45+1 penalty, 62), Lingard (min. 36)/ Baloy (min. 78)
Clasament: 1.Anglia – 6p (8-2), 2.Belgia – 6p (8-2), 3.Tunisia – 0p (3-7), 4.Panama – 0p (1-9)
Etapa 3 (28 iunie): Anglia – Belgia, Panama – Tunisia.

Grupa H
• Japonia – Senegal 2-2
Au marcat: Inui (min. 34), Honda (min. 78)/ Mane (min. 11), Wague (min. 71)
• Polonia – Columbia (s-a jucat după închiderea ediției)
Clasament: 1.Senegal – 4p (4-3), 2.Japonia – 4p (4-3), 3.Polonia – 0p (1-2), Columbia – 0p (1-2)
Etapa 3 (28 iunie): Senegal – Columbia, Japonia – Polonia.