Gimnastele de la Thomas Gym au evoluat cu succes la Baia Mare

fitnessBaia Mare a găzduit zilele trecute “Cupa 1 Decembrie” la fitness cadeți. Un eveniment sportiv care s-a bucurat de succes și la care am avut și gimnaste de la Thomas Gym Satu Mare. Şi-au etalat talentul peste 40 de sportive, iar clubul sătmărean a participat cu opt gimnaste la trei categorii de concurs.

Categoria de până la 7 ani s-a bucurat de cea mai numeroasă prezență. Aici am avut patru sătmărence din noua generație, cele care deși s-au aflat la primul concurs, au avut evoluții meritorii. Andreea Gnandt a terminat pe locul 2, Mare Șepși pe 5, Kamilla Jozsa pe 6, iar Carla Pop pe locul 8. La categoria 8-9 ani, Thomas Gym a fost reprezentat de doă sportive. Aflându-se și ele printre debutante, Alisia Docsa a încheiat concursul pe locul 2, iar Lea Băcțan pe locul 5. Aici se remarcă Alisia Docsa, fostă campioană națională la categoria 7 ani, cea care din motive tehnice a fost nevoită să lipsească un an de la antrenamente. La categoria 10-11 ani am avut alte două sătmărence. Maja Krisztian a încheiat concursul pe locul 1, iar Nora Nemeth, actuala campioană națională la categoria de 7 ani, a încheiat concursul de la Baia Mare pe locul 6. Ca și o mențiune, regulamentul de fitness permite înscrierea sportivilor la o categorie superioară.

“Remarcăm frumoasa evoluţie a sportivei Maja Krisztian, care anul trecut, tot la acest concurs a obţinut locul 6 la categoria 7 ani, iar anul, la o categorie superioară a obținut primul loc. Thomas Gym le mulţumeşte părinţilor pentru efortul depus pentru ca acești copii să fie prezenţi la fiecare antrenament. Părinţii merită toată recunoştinţa noastră. În ultimii ani am văzut mulţi copii talentaţi, dar cea mai nobilă calitate care pune punctul pe “i” este perseverenţa. Fără ea nu ne putem afirma în viaţa sportivă. Le dorim succes gimnastelor în continuare”, ne-a declarat Marius Thomas, președintele clubului sătmărean.dsc_3714 dsc_3719 dsc_3724 dsc_3736 dsc_3743 dsc_3747 dsc_3787 dsc_3790 dsc_3834 dsc_3860

Seară de Liga Campionilor

Asculta acest articol Liverpool – Bayern Munchen și Lyon – Barcelona, de la ora 22:00, în manșa tur a optimilor de