Goluri multe în sala LPS

CSM Satu Mare – Național Sighișoara 50-41 (28-18)

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat miercuri ultimul meci de pe teren propriu din sezon din Divizia A, Seria B. Au întâlnit Național Sighișoara (locul 11), în poartă cărora au marcat de 50 de ori.

Dar și tinerii de la Sighișoara s-au descurcat bine cu 41 de reușite. CSM și-a luat un avantaj consistent în prima repriză, chiar dacă în primele minute s-au văzut conduși (1-3, 2-4). După pauză s-a jucat de la egal la egal, Nicolae Istrate și-a rulat tot lotul în vederea pregătirii pentru barajul de promovare în Liga Națională. S-a terminat 50-41 pentru CSM, iar marcatorii au fost: Clipea – 10, Olah – 8, Mateș – 5p, Morar, Ungar, Varga câte 4, Mureșan, Udriștioiu, Cristescu câte 3, R. Pop, Santeiu, Jurj câte 2. Au apărat Pogyină și Cioroiu.

CSM a urcat pe locul doi cu această victorie, însă celelalte meciuri ale etapei se vor juca zilele următoare. În ultima rundă, sătmărenii vor face deplasarea la Reșița, unde vor evolua împotriva liderului Adrian Petrea, în 30 mai.