Goluri splendide şi victorie meritată la debut în Liga 3 (Foto, video)

Unirea Tăşnad – Unirea Dej 2-0 (0-0)

Unirea Tăşnad a debutat perfect, chiar spectaculos în sezonul 2017-2018 din Liga 3, Seria 5. Sâmbătă a primit vizita Unirii Dej, un club cu experienţă, dovadă că a început al 11-lea sezon consecutiv în eşalonul al treilea. Dar asta nu a fost un impediment pentru sătmăreni cei care la final s-au ales cu două goluri de generic şi trei puncte pe deplin meritate, toate spre satisfacţia celor aproximativ 600 de suporteri prezenţi la stadion.

Meciul începe cu două lovituri de colţ bătute de Gabriel Cadar, dar ineficiente. Se simt uşoare emoţii în jocul gazdelor. Unirea Dej iese apoi la rampa şi ratează două ocazii prin şuturile lui Itu (min. 4) şi Ferhaoui (min. 5). Oaspeţii pun în continuare presiune pe fundaşii noştri centrali, dar Mario Silaghi şi Marius Bălău se descurcă impecabil şi nu permit ca dejenii să se apropie de Băican. Publicul se ridică în picioare la acţiunea lui Faur de pe dreapta. Atacantul de la Tăşnad centrează ideal în centrul careului pentru Cadar, dar se ridică fanionul de la margine pentru o poziţie de offside (min. 15). În continuare se joacă prudent, lipsesc fazele de construcţie în jocul celor două echipe. Tăşnădenii abuzează de mingile lungi, câştigate de cele mai multe ori de oaspeţi. Szekely se remarcă după pauza de hidratare, aleargă pe stânga, trece de un adversar, pătrunde în careu şi caută vinclul la colţul lung (min. 28). Însă totul se termină cu o repunere din careul de 6 metri. Defensiva Tăşnadului rămâne fermă, greu de depăşit. Dovadă că jucătorii lui Alpar Meszaros trimit trei mingi în afara stadionului, cu şuturi de la distanţe mari. Cadar (min. 38) şi Faur (min. 42) nu prind apoi spaţiul porţii, iar repriza se încheie cu intervenţia lui Băican după mingea expediată de Blaj (min. 45).

După pauză dispar oarecum şi emoţiile. Ciul dă o pasă filtrantă pentru Faur, dar portarul iese excelent în întâmpinare şi blochează şutul lui Faur din careu (min. 48). Prea mari ocazii nu se înregistrează în continuare. Băican nu poate fi învins la 2-3 mingi trimise de la distanţă, iar tăşnădenii se apropie tot mai mult de poarta lui L. Szekely. Pun presiune, joacă curajos, încasează şi câteva cartonaşe galbene. Mult mai proaspeţi în ultimul sfert de oră, jucătorii noştri izbutesc să deschidă scorul. Căpitanul oaspeţilor comite un henţ la marginea careului de 16 metri. Centralul acordă lovitură liberă, iar spre balon se îndreaptă Gabriel Cadar. Zidul format din 7 jucători nu este un obstacol pentru jucătorul care de cele mai multe ori nu iartă din asemenea poziţii. Cadar trimite în forţă de pe dreapta direct în vinclul stâng, L. Szekely rămânând fără reacţie (min. 75).

Oraşul Tăşnad se bucură de primul gol marcat în eşalonul al treilea după o pauză de 25 de ani. Iar reuşita lui Cadar oferă încredere echipei. Dejenilor nu li se permite să atace, iar gazdele îşi dublează avantajul pe final de meci. Faur aruncă de la margine, Bakai preia, avansează în poziţie centrală şi de la 16 metri, uşor stânga, îl lobează excelent pe L. Szekely (min. 88). Reuşita tânărului de 17 ani, din Căpleni, seamănă cu execuţia lui Ronaldo din meciul cu Fiorentina de zilele trecute. În continuare se arată 4 minute suplimentare, dar meciul s-a terminat practic odată cu reuşita debutantului Balazs Bakai.

Unirea Tăşnad se impune cu 2-0 (0-0), un rezultat muncit, meritat şi la care au contribuit toţi jucătorii enumeraţi mai jos, în frunte cu antrenorii şi ale lor schimbări inspirate.

Tăşnad: Băican – Moş (Vădan, min. 62), M. Silaghi, Bălău (cpt.), Ciul (A. Mureşan, min. 81), Bercean (Vereş, min. 77), R. Silaghi, Stanciu, Szekely (Bakai, min. 65), Faur, Cadar. Rezerve neutilizate: Cherecheş, Babiciu, M. Bolba. Antrenori: Marius Botan şi Bogdănel Moise.

Dej: L. Szekely – F. Alexandru, S. Kovacs (cpt.), Ndibahgob, Plăian, Blaj, Nalaţi, Itu, Graur, Ferhaoui, R. Bogdan. Antrenor: Alpar Meszaros.

Celelalte rezultate din etapa 1, Seria 5: Sănătatea Cluj – Reghin 3-0, Alba Iulia – Gaz Metan II 1-1, Ghimbav – Galda 1-4, Avrig – Cugir 0-1, Iernut – Recea 1-2, “U” Cluj – CFR Cluj II 1-1, Ighiu a stat.

Tăşnad se află pe locul 3 în campionat, iar în etapa viitoare va sta. Etapa 3 (2 septembrie): Tăşnad stă, Ighiu – Gaz Metan II, Recea – Alba Iulia, Cugir – Iernut, Reghin – Avrig, Galda – Sănătatea, CFR II – Ghimbav, Dej – “U” Cluj.