Handbal. Cupa EHF. Rulmentul Urban Brasov – Stiinta HCM Baia Mare 31-26 (12-10)

Sala sporturilor “Dumitru Popescu Colibasi” din Brasov. Spectatori cca 1.000 (100 din Baia Mare)

Rulmentul Urban: Ionica Munteanu, Gabriela Valean – Cristina Niculae 9, Simona Gogarla 7, Cristina Alexandrescu 5, Oana Gogorita 5, Aneta Barcan 3, Roxana Cherascu 2, Geta Vartic-Dinis, Carmen Ilie. Antrenor: Herbert Muller

Stiinta HCM: Claudia Cetateanu, Flavia Vulturar-Matei – Melinda Geiger 12, Camelia Balint-Hotea 5, Jenica Pop-Rudics 3, Magda Kengyel-Kovacs 3, Zsanett Borbely 3, Aneta Parvut, Lavinia Dobromir, Anca Amariei, Cristina Pop, Carmen Buceschi, Sorina Osan. Antrenori: Ioan Baban si Costica Buceschi.

Au arbitrat: Sotiris Constantinou – Christos Mouttas (Cipru). Delegat EHF: Zivan Stakic (Serbia).

Datorita situatiei financiare prin care trece echipa brasoveana si a faptului ca a pierdut multe jucatoare, echipa antrenata de Baban si Buceschi avea sanse la un rezultat mai strans. In teren lucrurile au stat cu totul altfel. Gazdele au avut un debut de partida fulminant si dupa 9 minute au condus cu

8-2, insa pana la pauza, baimarencele au micsorat diferenta la doua goluri. In primele doua minute din repriza secunda, :tiinta se apropie la un gol, dar totul s-a dovedit a fi un foc de paie, deoarece in minutul 43 gazdele s-au desprins din nou la sase goluri, 22-16. Aceasta diferenta s-a dovedit a fi insurmontabila pentru echipa noastra, cu toate ca se credea ca va avea puterea sa revina, deoarece banca de rezerva a brasovencelor e “scurta”. Cinci goluri nu este o diferenta, care nu poate fi recuperata in meciul retur de sambata, 7 noiembrie din Baia Mare, avand in vedere ca Ionica Munteanu si Aneta Barcan sunt jucatoare libere de contract si ar putea parasi gruparea de la poalele Tampei