Handbal feminin. CM din China – Romania a ratat calificarea in semifinale

Sambata s-a intrat in faza grupelor principale la Campionatul Mondial de handbal feminin din China. In primul meci din aceasta faza a competitiei adversara Romaniei a fost selectionata Chinei, calificata de pe locul 3 din Grupa D. Dupa cum era de asteptat, echipa noastra s-a impus fara probleme, la o diferenta de 21 de goluri, 40-19 (21-12). Am inceput meciul mai slab, dar pe parcurs lucrurile au intrat pe fagasul normal si totul s-a terminat cu bine. Romania< Paula Ungureanu (11 interventii bune), Florentina Stanciu (6) – Ramona Maier 5, Carmen Amariei, Adriana Nechita 4, Cristina Neagu 4, Iulia Puscasu 6, Ionela Stanca 3, Oana Manea 2, Cristina Varzaru 6 (2 din 7 m), Ada Moldovan 3, Mihaela Tivadar, Clara Vadineanu 5 (3 din 7 m), Narcisa Lecusanu 2.

Romania – Spania< 26-27 (12-14)

Din nou am inceput prost meciul si am egalat la in minutul 17pentru prima data, 7-7, dupa ce am ratat si doua aruncari de la 7m. Am preluat prima data conducerea in minutul 24 (11-10), dar la vestiar s-a intrat cu doua goluri pentru Spania. Dupa pauza, desi am jucat in inferioritate, am egalat la 14. S-a mers cap la cap si cu patru minute inainte de final am condus cu 25-23. In ultima secunda de joc am primit un gol care ne scoate din cartile semifinalelor.

Romania< Paula Ungureanu (15 interventii bune), Florentina Stanciu (a aparat un 7 m) – Ramona Maier 5, Carmen Amariei 6, Ada Nechita 2, Cristina Neagu 5, Ionela Stanca 3, Oana Manea, Cristina Varzaru, Mihaela Tivadar.

6. China 4 75-134 0

Maine se vor juca ultimele meciuri din grupa, dupa urmatorul program< Romania – Coreea de Sud> Spania – China> Ungaria – Norvegia.