ULTIMUL DRUM

Handbal feminin. Liga Nationala

Tomis Constanta – Stiinta HCM Baia Mare 27-26 (16-16)

Stiinta HCM: Claudia Cetateanu 7 interventii bune, Eugenia Popovici 12 interventii bune – Melinda Geiger 11 (unul din 7m), Sabine Klimek 3, Anca Amariei 3, Magda Kengyel-Kovacs 3, Aneta Pirvut 2, Jenica Pop-Rudics 2, Timeea Tatar 1, Cristina Pop 1, Raluca Pomohaci-Mihai, Carmen Buceschi, Ioana Negria-Ravasz, Lavinia Dobromir. Antrenori< Ioan Baban si Costica Buceschi

Aruncari de la 7m: 7-1. transformate 6-1. Minute de eliminare< 4-10. Au arbitrat Georgian Baducu si Razvan Voicu (ambii din Buzau).

Dupa cum declara inainte de meci intrenorul baimarencelor Ioan Baban, elevele sale erau hotarate sa obtina o victorie pentru un loc pe podium. Meciul a fost unul acerb in care in prima repriza mai mult au condus gazdele, insa oaspetele au revenit pe final, si la vestiare s-a intrat la egalitate. Echilibrul se pastreaza si in partea a doua a meciului, cele doua combatante mergand cap la cap, insa pe final jucatoarele baimarence sunt cele care conduc la diferenta de un gol, constantencelor revenindu-le sarcina de a duce o cursa de urmarire reusind sa egaleze cu doua minute inainte de fluierul final, 26-26, ultimile doua goluri fiind marcate din aruncari de la 7m. La acest scor, Tomis, are 8 jucatoare in teren, arbitri de la masa nu fluiera, cei doi buzoieni nu dicteaza eliminare si posesie pentru baimarence. Gazdele reusesc sa inscrie si totul se termina cu o infrangere la limita, care pana la urma este infrangere.