Handbal feminin. Liga Nationala – HCM Buzau – Stiinta HCM Baia Mare 23-24 (12-11)

Sala sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzau. Spectatori circa 1.000. HCM Buzau: Alina Iordache – Anca Lipan 6, Ionela Goran 5, Ana Maria Stoica 3, Daniela Braniste 3, Oana Cirstea 2, Alina Horjea 2, Lacramioara Rosu 1, Ramona Geana 1. Antrenor: Romeo Ilie. Stiinta HCM: Claudia Cetateanu, Eugenia Popovici – Melinda Geiger 6 (2 din 7 m), Jenica Pop-Rudics 6, Raluca Pomohaci-Mihai 5, Sabine Klimek 4 (2 din 7 m), Cristina Pop 2, Magda Kengyel-Kovacs 1, Carmen Buceschi, Sorina Osan, Ioana Negria-Ravasz, Lavinia Dobromir, Aneta Pirvut, Andreea Tatar. Antrenor: Costica Buceschi. Aruncari de la 7 m: 5-5; transformate 4-4. De la Stiinta a ratat Geiger. Minute de eliminare: 4-2. Arbitri: Stefan Ciurea si Marius Barcan (ambii din Craiova).

Sambata, in cadrul etapei a XX-a, jucatoarele baimarene au intalnit, in deplasare, o echipa care se lupta pentru a ramane in Liga Nationala. In ultimii ani, baimarencele nu reusisera decat un rezultat de egalitate la Buzau si iata ca acum, cand au fost fara antrenorul emerit Ioan Baban (bolnav), fetele au reusit o victorie care sa le tina in lupta pentru un loc de cupe europene. Meciul a fost unul foarte echilibrat pe tot parcursul sau. Fetele noastre au condus pana in minutul 9 (4-5), dupa care a fost randul gazdelor sa treaca in avantaj in urma a trei goluri consecutive fara sa primeasca niciunul. Oaspetele au si ele o suita de trei goluri consecutive (8-7), insa la pauza buzoiencele au intrat cu un avantaj minim.

Inceputul reprizei secunde apartine gazdelor, care reusesc sa se desprinda la 19-16, in minutul 44. Studentele nu renunta la lupta si reusesc sa egaleze in minutul 54 (22-22). Cu 20 de secunde inainte de fluierul final, la scorul de 23-24, buzoiencele au avut o situatie de contraatac, insa Eugenia Popovici a aparat si a scris istoria jocului.