Handbal feminin. Liga Nationala – Rezultat echitabil

HCM Stiinta Baia Mare – HC Braila 25-25 (14-16)

[slideshow id=5977]

Sala polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori< circa 800. HCM Stiinta< Claudia Cetateanu, Flavia Vulturar-Matei 4 interventii bune, a aparat un 7m, Florina Serban 2 interventii bune – Camelia Balint-Hotea 4, Eliza Buceschi 1, Aneta Pirvut 8 (unul dun 7m), Raluca Pomohaci-Mihai 1, Cristina Pop, Diana Puiu, Ioana Ravasz 2, Jenica Pop-Rudics 7 (4 din 7m), Timeea Tatar 1, Cynthia Tomescu, Lavinia Dobromir 1. Antrenori< Ioan Baban si Lucian Ghiulai. Dunarea< Gabriela Vasile 8 interventii bune, a aparat 2 de 7m, Elena Voicu – Andreea Adespii-Molnar, Adina Brot 5, Liliana Craciun 2, Diana Dancu, Ana Maria Dragut, Bianca Esanu, Raluca Irimia, Ana Maria Lazar, Irina Lazarin, Janina Luca 4, Ada Moldovan 10 (4 din 7m), Irina Radovici 1, Irina Tomuleanu 3. Antrenor< Alexandrina Soare. Aruncari de la 7 m> 8-5> transformateS 5-4. Au ratatS Hotea, Rudics, Buceschi, respectiv Moldovan. Minute de eliminareS 10-8. Au arbitrat< Sorin Dinu – Constantin Din (ambii din Bucuresti).

Oaspetele au inceput mai bine si au condus chiar cu sase goluri, 7-13 si 9-15, insa gazdele au revenit si pana la pauza au redus diferenta la doua goluri. Repriza secunda a fost o cursa de urmarire din partea elevelor lui Baban si Ghiulai, care au reusit sa conduca pentru prima data in minutul 53, cu 24-23. Baimarencele au avut posesia balonului in ultimul minut, dar nu au reusit sa inscrie. Brailencele puteau sa se impuna fara probleme, dar au grest in repriza secunda si le-au permis gazdelor sa remonteze diferenta.