Handbal feminin. Liga Nationala – Stiinta HCM a terminat pe locul 6

Sala sporturilor din Zalau. Spectatori circa 1.000 (200 din Baia Mare). HC Zalau< Alina Madalina Nechita – Alina Czeczi 11, Adriana Holhos 5, Andrada Trif 4, Georgiana Coadalata 3, Ana Maria Lazer-Somoi 3, Daniela Molfea 2, Crina Ailincai 1, Alina Turcas 1. Antrenori< Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu. Stiinta CSM Baia Mare< Claudia Cetateanu, Mihaela Popovici – Camelia Balint-Hotea 5 (toate din 7m), Anca Amariei 5, Melinda Geiger 5, Jenica Pop-Rudics 4, Raluca Pomohaci-Mihai 2, Sabine Klimek 2, Cristina Pop 2, Lavinia Dobromir 1, Magda Kengyel-Kovacs 1. Antrenori< Ioan Baban si Costica Buceschi. Au arbitrat< Vasile Pavel si Marian State (ambii din Buzau). Observator< Octavian Pripas (Ramnicu Valcea).

Miercuri, s-au disputat jocurile ultimei etape din Liga Nationala de handbal feminin. Stiinta HCM Baia Mare a evoluat in deplasare la Zalau, unde a pierdut si a ratat un loc de cupa europeana. Primele zece minute ale jocului au fost echilibrate, cele doua echipe s-au aflat alternativ la conducere, dupa care gazdele s-au desprins la trei goluri. Claudia Cetateanu a reusit sa apere doua aruncari de la 7 m si. in minutul 19, oaspetele au revenit la conducere, 8-9, insa la vestiare se intra cu un avantaj de patru goluri pentru zalauance. In repriza secunda baimarencele reusesc in doua randuri sa se apropie la doua goluri, insa nu au forta sa intoarca rezultatul, ba mai mult, fetele lui Tadici si Radulescu au condus si la cinci goluri. HC Zalau a ratat podiumul in duelul cu Tomis, dar a prins un loc de cupa europeana.

Rezultatele din ultima etapa

Stiinta Bacau – Tomis Constanta 25-33 (11-19)

Dunarea Braila – HCM Roman 21-17 (12-9)

HC Zalau – Stiinta HCM Baia Mare 30-27 (14-10)

Rulmentul Brasov – HCM Buzau 30-28 (12-14)

CSM Cetate Deva – Rapid CFR Bucuresti 41-40 (17-20)

“U” Jolidon Cluj – HC Otelul Galati 30-27 (12-12)

Meciul Oltchim Ramnicu Valcea – Univ. Resita se va disputa pe 18 mai, de la ora 18.

* Echipe penalizate cu 1 punct pentru nerespectare cerintelor de varsta

Primele cinci clasate merg in cupele europene. Oltchim si “U” Cluj in Liga Campionilor, Tomis in Cupa Cupelor, HC Zalau si HC Braila in EHF. Daca Oltchim castiga Liga Campionilor, atunci Tomis merge si ea in Liga Campionilor, HC Zalau urca in Cupa Cupelor, iar HC Braila si Stiinta HCM Baia Mare ar merge in EHF. Au retrogradat ultimele doua clasate, Stiinta Bacau si Rapid Bucuresti. Au promovat< Universitatea Craiova si CSM Bucuresti.