Handbal feminin. Liga Nationala – Stiinta HCM Baia Mare – “U” Jolidon Cluj-Napoca 22-22 (13-13)

[nggallery id=2183]

Sala polivalenta din Baia Mare. Spectatori circa 1.500. Stiinta HCM< Flavia Vulturar-Matei 7 interventii bune, Claudia Cetateanu 4 interventii, Eugenia Popovici – Raluca Pomohaci-Mihai 2, Magda Kengyel-Kovacs 6 (toate din 7 m), Jenica Pop-Rudics 5, Anca Amariei 1, Melinda Geiger 7 (unul din 7 m), Cristina Pop 1, Lavinia Dobromir, Carmen Buceschi, Sorina Osan. Antrenori< Ioan Baban si Costica Buceschi. “U” Jolidon< Viktoria Petroczi 12 interventii bune, a aparat o aruncare de la 7 m, Imola Berei – Simona Vintila 8 (4 din 7 m), Magdalena Paraschiv 4, Daniela Crap 5, Adriana Tudorache 2, Nicoleta Dinca 2, Florina Barsan-Chintoan 1, Roxana Joldes, Alina Jula-Turcas, Laura Oltean, Daniela Branzan. Antrenor< Gheorghe Covaciu. Minute de eliminare< 6-6. Aruncari de la 7 m< 8-5> transformate< 7-4. Au ratat< Kovacs, respectiv Vintila. Au arbitrat< Vasile Pavel si Marian State (ambii din Buzau).

Sambata, s-a disputat derby-ul etapei, in care s-au intalnit ocupantele locurilor 2, respectiv 3. Jucatoarele lui Covaciu au fost cele care au condus ostilitatile pe durata primei reprize, conducand si la o diferenta de trei goluri, 6-9 in minutul 20. Jucatoarele baimarene au revenit in joc si au reusit sa egaleze inainte de pauza. Dupa pauza, tehnicienii echipei baimarene schimba sistemul de aparare si pun probleme echipei oaspete, ceea ce se materializeaza si pe tabela de marcaj, astfel ca in minutul 45 scorul a fost de 19-16. Pe fondul a unor pase gresite, a mai multor aruncari nepregatite, a unei ratari de la 7 m la scorul de 19-19, clujencele preiau din nou conducerea, in ultimul minut. Golul egalizator a fost inscris cu trei secunde inainte de final, de Raluca Pomohaci-Mihai.

Pana la urma rezultatul de egalitate reflecta realitatea din teren. Inca o data s-a vazut cat de mult au contat in angrenajul echipei Camelia Balint-Hotea si Borbely Zsanet. Melinda Geiger nu poate rezolva de una singura un meci, atata timp, cat celelalte colege de echipa sunt simple pasatoare, ba mai mult imprastie mingile cu nonsalanta. Daca primul loc este al lui Oltchim, pentru podium se lupta alte sase echipe, dintre care cinci au acumulat pana in prezent cate 15 puncte.