Handbal feminin. Liga Nationala – Victorie cu emotii

HCM Stiinta – Otelul Galati 25-24 (15-15)

Sala polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori< circa 900. HCM Stiinta< Cetateanu 10 interventii bune, Matei 3 (a aparat 2 de 7 m) – Pirvut 11 (7 din 7 m), Hotea 4, Buceschi 4, Mihai 2, Tatar 2, Ravasz 1, Rudics 1, Tomescu, Cr. Pop, Dobromir, Klocza, Puiu. Antrenori< Ioan Baban si Lucian Ghiulai.

Otelul< Bocaneala 7 interventii bune, Munteanu 6 – Cioaric 10 (6 din 7 m), Horjea-Braniste 6, Bodarlau 3, Curtean 2, Paval 2, Manda 1, Gheorghe, Artean, Marginean, Iacob, Trandafir, Tudor. Antrenor< Liviu Paraschiv.

Aruncari de la 7 m< 7-8> transformate< 7-6. Aau ratat< Cioaric, Artean. Minute de eliminare< 6-8. Au arbitrat< Moldoveanu / Georgescu (Constanta).

Meciul a fost echilibrat in prima repriza, pana in minutul 8, dupa care gazdele au marcat de patru ori consecutiv, fara sa primeasca gol, insa, dupa 30 de minute, s-a intrat la vestiare la egalitate. Cu cinci minute inainte de final, gazdele conduceau cu 25 la 21, dupa care au intrat in degringolada si parca s-au intrecut a comite greseli de prindere si pasare si galatencele se apropie la 25-21. Cetateanu lanseaza aiurea un contra-atac si galatencele se apropie la 24-25. In ultimele secunde, oaspetele castiga mingea, insa aruncarea lui Cioric trece pe langa poarta. Cele doua echipe,nu mai au nicio treaba cu un loc de cupe europene.