Handbal masculin. Liga Nationala – Baimarenii au rezistat doar prima repriza

Stiinta Municipal Dedeman Bacau – HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare 31-25 (17-16)

Intr-un meci restanta din cadrul primei etape a returului din Liga Nationala, HC Minaur a pierdut, in deplasare, la Stiinta Municipal Dedeman Bacau, echipa care si-a propus ca obiectiv ocuparea unui loc care sa ii dea posibilitatea sa joace in cupele europene. In prima repriza jocul a fost echilibrat, moldovenii nereusind sa se distanteze la mai mult de doua goluri, insa la vestiare s-a intrat cu un avantaj de un gol in favoarea gazdelor. In repriza a II-a echilibrul s-a pastrat doar zece minute, cand gazdele s-au desprins de la 20-19 la 23-20, ca pana la final sa se impuna la o diferenta de sase goluri. Minaur este mult mai aproape de retrogradare decat de obiectivul propus, locul VIII, care sa ii dea dreptul sa joace in Cupa Romaniei.

Minaur< Viman, Bistrian –  A. Popescu 6 (unul din 7m), Cimpan 4, Baican 3, Vasile 3, V. Popescu 2, Pertea 2, Buciuman 1, Bursuc 1, Asoltanei 1, Rogoz 1, Santeiu 1, Fotonea, Juveredean. AntrenoriS Florin Mironescu si Ioan Belu.

Minute de eliminare< 4-1> transformate< 4-1. Minute de eliminare< 4-8. Au arbitrat< Mihai Moldoveanu si Adrian Georgescu (ambii di Constanta).