Handbal masculin. Liga Nationala – HC Minaur Baia Mare – HC Odorhei 30-27 (15-12)

Sala Polivalenta “Lascar Pana”. HC Minaur Stiinta CSM< Irimus 11 intervetii bune, Vasile Viman I 7 interventii bune – Asoltanei 7, Mihai 6, Popescu 5, Musteata 4, Varady 2, Stamate 2, Vasile 1, Pop 1, Fotonea 1, Gavrilovic 1, Roman, Buciuman. Antrenori< Ion Craciun, Florin Mironescu. HC Odorhei< Varo 14 interventii bune, Szabo – Rapciuga 6, Mihalcea 5 (2 din 7 m), Libert 5, Marceta 3, Rusia 2, Talas 2, Lucic 2, Ferenczi 1, Mino 1, Solcanu, Fratila, Daninfeld. Antrenor< Constantin Stefan.

Duminica dimineata, Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare a fost gazda meciului dintre HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare si HC Odorhei, partida programata in cadrul penultimei etape a turului din Liga Nationala masculina de handbal. Jucatorii baimareni, antrenati de Ion Craciun si Florin Mironescu, s-au mobilizat mult mai mult decat in meciul de joi, de la Bucuresti, cu Dinamo, scor 30-36, unde au avut o evolutie modesta. Si in debutul acestui meci, baimarenii au jucat slab, cu multe greseli tehnice si mai ales cu ratari monumentale din situatii de singur cu portarul. Gazdele au condus in primul minut cu 1-0, dupa care cei din “Trei scaune” au preluat initiativa, au condus si cu trei goluri, ca pana la urma baimarenii sa preia conducerea cu 13-12, in minutul 27, si sa termine prima parte cu un avantaj de trei goluri, 15-12.

La debutul reprizei secunde, Minaur se comporta mai bine si reuseste sa se desprinda la 18-13. Oaspetii revin in joc si, in minutul 44, scorul a fost 23-22. Au urmat cinci minute bune pentru baimareni, care au punctat de patru ori la rand, 27-22. Pana la finalul jocului, gazdele au stiut ce au de facut si au reusit sa inscrie de fiecare data cand au facut-o si adversarii lor, realizand o victorie impotriva unei echipe mult mai bine cotate in acest campionat. Pentru Minaur mai este un singur meci in acest an, in deplasare, cu Poli Timisoara, unde se spera la un rezultat bun.

Rezultatele etapei

Stiinta Municipal Dedeman Bacau – Universitatea Bucovina Suceava 28-25

UCM Resita – Universitatea Transilvania Cluj 35-25

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu – Politehnica Municipal Timisoara 28-23

HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare – HC Odorhei 30 27

CSM Medgidia – Dinamo Bucuresti 26-30

HCM Constanta – CSM Satu Mare (s-a jucat dupa inchiderea editiei)

6. Bucovina Suceava 12   7     0     5     353-320  14

7. Minaur Baia Mare       12   5     1     6     309-310  11

8. HC Odorhei   12   5     0     7     357-371 10

9. CSM Satu Mare    11   4     1     6     332-332  9

10. Universitatea Cluj      12   4     1     7     313-345  9

11. Universitatea Timisoara   12   4     1     7     301-345  9

12. Dinamo Bucuresti     12   3     1     8     360-412 7

13. CSM Medgidia   12   2     0     10   317-418 4

14. Rom Cri Brasov  12   0     1     11   292-389  1