ULTIMUL DRUM

Handbal masculin. Liga Nationala – HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare – Dinamo Bucuresti 32-24 (14-12)

A treia victorie, dupa Craciun

[slideshow id=3125]

Sala polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare. Spectatori: cca 500

HC Minaur: Ionut Irimus 14 interventii bune, a aparat un 7m, a marcat un gol, Vasile Viman a aparat un 7m – Alexandru Stamate jr. 8 (4 din 7m), Marius Vasile, Iuliu Varady 4, Andrei Popescu 3, Alexandru Musteata, Andrei Buciuman 1, Flavius Campan 7, Raul Fotonea, Stelian Babici 1, Alexandru Micu, Alexandru Asoltanei 5, Petru Pop 2. Antrenor< Florin Mironescu

Dinamo: Paul Botas 7 interventii bune, a aparat 2 de 7m, Danut Drenceanu 4 interventii bune – Sebastian Bota 2, Andrei Pantea, Dorin Purcarea 3, Cosmin Dumitru, Andrei Voicu, Bogdan Voica 5 (2din 7m), Mihai Rona, Mihai Cojocea 1, Andrei Santeiu 2, Cosmin Capota 2, Dan Vasiloiu 2, Dorin Dragnea 7. Antrenori: Eliodor Voica si Ionel Ene.

Aruncari de la 7m: 6-4, transformate: 4-2. Au ratat: Stamate, Pop, respectiv B. Voica 2. Minute de eliminare: 8-8. Arbitri: Octavian Fanata si Aurel Moldoveanu (ambii din Arad).

Minaur a avut un inceput slab de partida cu greseli individuale, ceea ce a dat posibilitatea ospetilor ca dupa cinci minute sa conduca cu scorul de 4-1, dupa care baimarenii au o perioada buna in care reusesc sa marcheze de patru ori consecutiv. Dinamovistii se desprind din nou la doua goluri. Ratam doua aruncari de la 7 m, la scorul de 9-9. Pana la pauza putem nota o minge scoasa cu capul din poarta de Capota, care s-a ales cu o eliminare de doua minute si un gol inscris de Irimus din propriul semicerc, astfel ca gazdele au intrat la vestiare cu doua goluri avantaj. Dupa pauza, Minaur a condus in permanenta, dar nu s-a desprins la mai mult de patru goluri, decat cu zece minute inainte de final si pana la sfarsit au reusit o victorie confortabila. ~n aceasta repriza, putem consemna, depasirea lui Varady, cu mingea batuta in fata lui Capota, care l-a ridiculizat pe bucurestean, dar din pacate nefinalizata. Iata ca dupa plecarea antrenorului Ion Craciun, in ultimile trei etape, Minaur a obtinut tot atatea victorii.