Handbal masculin. Liga Nationala – Steaua Bucuresti – HC Minaur Baia Mare 24-22 (11-10)

Steaua: Obrad Ivezic 7 interventii bune, Stefan Laufceac 7 interventii bune – Andrei Cian 5, Laurentiu Dinescu, Ionut Georgescu 9, Viorel Mazilu 1, Marius Novanc 3, Marian Rapciuga, Ionut Saulescu, Dan Savenco, Iulian Stamate, Marius Stavrositu 4 (3 din 7 m). Predrag Vujadinovic 2. Antrenor: Bozo Rudic. HC Minaur: Ionut Irimus (15 interventii bune), Vasile Viman – Bogdan Mihai 1, Andrei Popescu 1, Alexandru  Stamate jr. 5, Alexandru Musteata 1, Iuliu Varady 2, Marius Vasile, Alin Bondar 7 (unul din 7 m), Flavius Campan 1, Raul Fotonea, Petru Pop 1, Andrei Buciuman. Antrenor: Florin Mironescu. Aruncari de la 7m: 3-2; transformate: 3-1. A ratat Al. Stamate jr. Minute de eliminare: 4-10. Au arbitrat: Adrian Eremia si Anton Draganescu (ambii din Targu Jiu).

Sambata, in cea de-a XXI-a etapa, HC Minaur a intalnit, in deplasare, Steaua. Chiar daca echipa bucuresteana sufera de complexul “Minaur” in Baia Mare, pe teren propriu face regula. Bucurestenii au un inceput de partida mai bun si dupa doar 7 minute au condus cu 4-1, baimarenii au reusit sa revina, au egalat si cu doua minute inainte de pauza chiar au condus cu 10-9, insa, dupa 30 de minute de joc, Steaua a avut avantaj de un gol. Doar in primele minute ale reprizei secunde s-a pastrat echilibrul, dupa care militarii s-au desprins la 18-13, in minutul 40 si se parea ca meciul este jucat. Elevii lui Mironescu mai cred in sansa lor si reusesc sa revina la 20-19 in minutul 49. Gazdele reusesc o suita de trei goluri consecutive in urma carora pecetluiesc soarta partidei.

Iata ca nici dupa acest meci Minaur nu a reusit sa castige in acest retur de campionat.