Handbal masculin – Minaur a debutat cu infrangere la turneul de la Suceava

Dupa cum v-am informat, in aceste zile, la Suceava se desfasoara turneul de handbal Memorialul “Mihai Mironiuc”, ajuns la cea de-a VI-a editie. La competitie participa sase echipe, printre care si Minaur Baia Mare.

In primul joc al turneului, Universitatea Suceava a invins cu 43-33 (19-21) echipa Minaur. A fost un meci cu doua reprize diferite. In prima, jucatorii antrenati de Costica Buceschi au condus ostilitatile, gazdele reusind sa egaleze pentru prima data in minutul 25 (19-19), insa pana la finalul celor 30 de minute baimarenii s-au desprins la doua goluri. In cea de-a doua parte a jocului, antrenorii echipei baimarene au rulat intregul lot de jucatori pe car l-au avut la dispozitie si in ultimele 15 minute gazdele au reusit sa se desprinda la zece goluri. Dupa perioada de pregatire fizica generala efectuata la Izvoare, jucatorii baimareni au sustinut primul meci de pregatire. Spre deosebire de Minaur, CS Universitatea Suceava a inceput perioada de pregatire cu doua saptamani mai devreme, ba mai mult, a mai sustinut deja trei meciuri de pregatire cu echipa din Bacau. Pentru echipa baimareana au evoluat< Vasile Viman (prima repriza) si Mihnea Stere (repriza a doua) – Bursuc 7, Vasile 5, Campan 4, Popescu 4, Asoltanei 3, Rogoz 2, Sas 2, Steriu 2, Tache 1, Micu 1, Buciuman 1, Fotonea 1.