Handbal mascullin. Liga Nationala – Minaur a smuls un egal pe teren propriu: 23-23

[slideshow id=854]

Sala Polivalenta din Baia Mare. Spectatori circa 1.300.

HC Minaur Stiinta CSM: Irimus (10 interventii bune), Vasile Viman I –  Stamate 6, Asoltanei 4, Musteata 3, Popescu 3 (unul din 7 m), Gavrilovic 3 (toate din 7 m), Petru Pop 2 (unul din 7 m), Mihai 2, Vasile, Buciuman, Varady, Roman, Fotonea. Antrenori: Ion Craciun si Florin Mironescu.

“U” Transilvania: Szabo (18 interventii bune), Stanescu – Stojchevski 5, Duricin 4, Busecan 4, Vlad 3, Marian 2 (ambele din 7 m), Filip 2, Milosevic 2, Grasu 1, Pavel, Hagiu, Marta, Stef. Antrenor: Remus Moldovan.

Aruncari de la 7 m: 5-2: transformate 4-2. A ratat Gavrilovic. Minute de eliminare 2-12. In minutul 60, Grasu a fost descalificat pentru trei eliminari.

Au arbitrat: Marian Pavel si Vasile State (ambii din Buzau).

Prima intalnire cu proprii spectatori a jucatorilor de la Minaur nu a fost de bun augur. Elevii lui Craciun nu au reusit decat un egal in fata celor de la “U” Cluj. Intr-un meci in care nu conduci nici macar o singura data si in care ratezi 5-6 situatii de unul la unul cu portarul pe semicerc, nu poti avea pretentii sa castigi.In prima repriza, oaspetii au condus cu trei goluri in minutul 9 (1-4), insa pana la pauza gazdele au egalat. In minutul 49, clujenii au condus cu 20-16 si se parea ca sunt invingatori. Baimarenii au reusit sa egaleze in minutul 58 (22-22), moment in care au avut si atacul, insa aruncarea lui Popescu a trecut pe langa poarta. Grasu a marcat pentru oaspeti in minutul 59, scorul final fiind stabilit de Petre Pop care a transformat in ultima secunda o aruncare de la 7 metri.

La finalul jocului, la conferinta de presa, la care antrenorul Ion Craciun nu a binevoit sa participe (asta da respect fata de presa si fata de iubitorii handbalului), antrenorul echipei clujene, Remus Moldovan, s-a aratat putin dezamagit de rezultat, dar a considerat ca tot asa de bine putea sa si piarda jocul. “Am avut meciul in mana cand am condus cu 4 goluri, dar am ratat apoi un contraatac si am irosit un moment psihologic important. Pe final puteam chiar sa si pierdem. Ne asteptam la un meci greu si sincer sa fiu ma asteptam ca Minaur sa joace mai bine”, a declarat tehnicianul clujean. Presedintele guparii de pe Valea Rosie a incercat sa dreaga busuiocul si s-a prezentat la conferinta de presa tinand sa mentioneze ca este nemultumit de evolutia unora dintre jucatori. “Nu este debutul pe care ni-l doream, dar atat s-a putut azi. Am avut un meci greu si am asteptat mai mult de la unii jucatori si sper ca astfel de jocuri sa fie cat mai putine”, a declarat presedintele Minaurului.