Handbaliștii de la CSM rămân în Divizia A

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare au participat la sfârșit de săptămână la turneul de promovare-menținere în Liga Națională. În prima zi, vineri, au câștigat meciul cu CSM Focașani (29-26), însă sâmbătă au pierdut meciul al doilea cu echipa Lignitul Târgu Jiu.

Formația se menține pe prima scenă a handbalului românesc după ce s-a impus cu 36-24 (17-11) în fața sătmărenilor. CSM a început bine meciul, având 4-0 (min. 5) și 5-2 (min. 9), însă cei de la Târgu Jiu au revenit după minutul 15 și au câștigat prima repriză cu 17-11, pentru ca în final să se impună la 12 goluri diferență. De la noi au marcat: Mureșan – 9, Morar – 4, Clipea – 3, Varga – 3, Ungar și Mateș – 2, R. Pop – 1. Au apărat Pogyină și Cioroiu.

Din prima grupă a barajului, Steaua și-a câștigat dreptul de a evolua și de la toamnă în Liga Națională.

De menționat că CSM Satu Mare a terminat turneul pe locul 3, iar meciul de luni pentru clasament nu se mai dispută. Dacă una dintre echipele Steaua sau Târgu Jiu nu se înscriu în următoarea ediție, echipa lui Nicolae Istrate poate reveni în Liga Națională.

Handbaliștii vor intra în vacanță după acest turneu. Rămâne să vedem cum va arăta echipa pentru sezonul următor al Diviziei A.