Handbaliştii de la CSM Satu Mare, victorioşi în Ungaria

Handbaliştii de la CSM Satu Mare nu au avut nicio zi de pauză după turneul de la Oradea,  care s-a disputat joi şi vineri şi la care sătmărenii s-au clasat pe locul patru şi sâmbătă s-au deplasat în Ungaria.

Echipa sătmăreană a jucat, în sala de sport din Csenger, un amical împotriva echipei din Fehergyarmat din Liga III-a a Ungariei.
După un joc mai bun decât precedentele, ne referim de meciurile de la Oradea, CSM s-a impus în faţa echipei din Fehergyarmat cu scorul de 29-27, la pauză 17-16. Aşa cum ne-a spus antrenorul Nicolae Istrate, jocul în apărare, dar şi în atac, a fost mai legat, mai coerent, relaţiile de joc încep să se închege şi de aici şi o eficacitate sporită şi un joc mai exact în apărare. Dar, pentru a ajunge la un potenţial mai ridicat, compatibil cu cerinţele Diviziei A, mai este mult de muncit, mai ales cu mingea. “Vom lucra la următoarele antrenamente, în cea mai mare parte, doar cu mingea, voi încerca diverse formule în atac şi în apărare şi vom repeta unele scheme până la dobândirea unor automatisme” ne-a declarat antrenorul Istrate. Iar asta se face prin antrenamente repetate dar şi jocuri amicale. Apropo de jocuri, cel mai probabil CSM va disputa la sfârşitul săptămânii o dublă cu HCM Minaur Baia Mare.
Revenind la meciul cu Fehergyarmat, golurile echipei sătmărene au fost marcate de următorii jucători<Cosmin Osvat 7, Ianos Olah 7 (2/7 metri şi 2 lovituri de la 7 metri ratate de extrema sătmăreană), Florin Mateş 6, Cristian Jurj 4, Raul Pop 3, Albu 1, Adrian Ciaca 1. Au mai jucat Pogyină şi Cioroiu în poartă, respectiv Santeiu, Varga şi Zvâncă în teren.