Handbaliștii sătmăreni au terminat sezonul 2013-2014

Cu o înfrângere la limită, Universitatea Craiova – CSM Satu Mare 27-26 (11-13)handbal

Ultima etapă din sezonul 2013-2014 pentru handbaliștii de la CSM Satu Mare a fost programată să se joace vineri, în deplasare la Universitatea Craiova. Din păcate, sătmărenii au încheiat cu o înfrângere, una durerosă venită în ultimele secunde ale meciului. La fel ca și în meciul cu Oradea, CSM a pierdut la limită, cu 26-27, după ce la pauză a intrat în avantaj cu 13-11.

Meciul din Craiova a început cu o ușoară dominare a gazdelor, cele care au condus după câteva minute de joc cu 4-0. S-a înscris puțin, s-a ratat mult în prima parte, după 12 minute de joc sătmărenii s-au apropiat, era 4-2. Trupa antrenată de Nicolae Istrate și-a intrat în formă, a egalat și a terminat prima repriză în avantaj cu 13-11. A început partea secundă, ne-am dus la 14-11, și am condus pentru ultima dată în minutul 43 la 19-18. Echipa de pe locul 7 din Divizia A, Seria B, a știut să gestioneze mai bine finalul partidei, pe care a și câștigat-o. În ultimele 5 secunde scorul era egal, însă Craiova a beneficiat de un “9 metri” și a înscris golul decisiv.

La capătul celor 60 de minute, cel mai bun marcator de la CSM s-a dovedit a fi Mureșan cu 7 reușite, urmat de Mateș – 6 goluri, Morar și Ungar câte 3 goluri, Ciaca și Jurj câte 2 goluri, iar R. Pop, A. Pop și Tătătăran au înscris câte un gol. În prima repriză a apărat Pogyină (14 intervenții), însă din cauza unor probleme a fost înlocuit în partea a doua de Cioroiu (6 intervenții) care nu e refăcut complet. Nicolae Istrate a utilizat întreg lotul care a făcut deplasarea. “Normal că nu sunt mulțumit de rezultat, am pățit la fel ca și în meciul cu liderul CSM Oradea. Însă mi-a plăcut atitudinea jucătorilor mei, au făcut un meci frumos, la fel ca și în ultimele etape. Nu intrăm direct în vacanță, ne vom mai antrena câteva zile, iar săptămâna viitoare urmează să facem o analiză a campionatului. În această vară urmează să ne despărțim de câțiva jucători, care nu au dat randament, iar încet ne vom pregăti pentru sezonul următor, care deocamdată nu știm când va începe”, ne-a spus Istrate.

A fost ultimul meci pentru sătmăreni însă nu și pentru celelalte echipe din serie. Ultima etapă se va juca în 25 mai, după care vom reveni și cu un clasament final. CSM Satu Mare se află în acest moment pe locul 4 însă va coborî de acolo zilele următoare, după meciurile pe care Univ. Cluj și Făgărașul le vor juca. Una peste alta, CSM Satu Mare a bifat 12 victorii și 9 înfrângeri în campionatul Diviziei A.