Handbaliştii sătmăreni sunt fără victorie după 6 etape

CSM Bucureşti – CSM Satu Mare 32-25 (13-13)

handbalHandbaliştii de la CSM Satu Mare ne-au dat din nou speranţe că pot obţine o primă victorie în Liga Naţională. Dar iluzia victoriei s-a spulberat în a doua repriză a meciului cu CSM Bucureşti. Asta ar însemna că potenţial există.

Dar ceva se năruie în partea secundă a meciurilor. O fi de vină condiţia fizică? Oare? De lipsă de experienţă nu poate fi vorba având în vedere că majoritatea jucătorilor sătmăreni au mai evoluat în Liga Naţională.

Handbaliştii de la CSM au început foarte bine meciul şi au condus pe tot parcursul primei reprize. Mai mult, în minutul 11, tabela a arătat un neverosimil scor de 10-5 în favoarea CSM-lui sătmărean. Dar gazdele, ajutate discret şi de arbitri, au revenit treptat, au egalat la 12 pentru ca prima repriză să se încheie cu scorul de 13-13.

În a doua parte a jocului, vicecampioana României, CSM Bucureşti a profitat de cele câteva erori ale defensivei sătmărene, a preluat conducerea şi treptat s-a distanţat câştigând în final la 7 goluri diferenţă, scor 32-25.

La finalul meciului, televizat de TVR 1, Iuliu Varady, antrenorul echipei sătmărene, a declarat: “Suntem o echipă mică dar încercăm să jucăm un handbal cât mai frumos. Se pare că acesta este potenţialul nostru la ora asta. Aşteptăm întăriri la iarnă”.

Au marcat pentru CSM Satu Mare: Lazici 6, Olah 4, Dinescu 3, Stan 3, Mureşan 2, Munea 2, Crăciun 2, Mateş 1, Suciu 1, Bejenariu 1. Au mai jucat: Orban, Cioroiu, Morarşi Rogoz.

Au marcat pentru CSM Bucureşti: Negru 7, Georgievski 6, Saurina 5, Stamate 4, Bernatonis 3, Humet 3, Novanc 3, Roşu 1.