Horațiu Bonea a terminat pe locul 3 G.P. din Viile Satu Mare

Câștigătorul Open-ului de tir talere este campionul european Andras Szerdahely

tirPoligonul de tragere de talie europeană din Viile Satu Mare a fost la sfârșitul săptămânii gazda unui concurs spectaculos de tir talere. “Grand Prix România – Concurs de talere proba sporting” s-a bucurat de un real succes, cu peste 60 de participanți veniți din mai multe țări precum România, Ungaria, Ucraina, Polonia, Cehia, Slovacia, Letonia și Lituania.

Printre participanți s-au aflat și nume mari ai acestui sport, vorbim aici de Andras Szerdahely din Ungaria, cel care este campion european în 2014 la această disciplină. Desigur, el s-a impus la concursul din Viile Satu Mare, cu 188 de puncte din 200 posibile. Un alt nume mare l-a reprezentat Diana Igaly, tot din Ungaria, campioana olimpică în 2004 de la Atena la proba skeet, și medaliata cu bronz la Sydney 2000. Cel mai valoros român a fost sătmăreanul Horațiu Bonea, cel care a fost despărțit de un punct, față de locul 2.

Totul a început vineri cu antrenamentul oficicial, pentru ca apoi, sâmbătă și duminică să aibă loc concursul propriu-zis. Trăgătorii au fost împărțiți aleator în manșe de șase persoane, și fiecare a tras câte 100 de talere pe zi. Duminică, în jurul orei 15.00, a avut loc festivitatea de premiere a acestui mare concurs. În cele ce urmează, vă prezentăm cei mai buni de la fiecare categorie.

– open: locul 1 – Andras Szerdahely (Ungaria) 188p, locul 2 – Zsolt Mayer (Ungaria) 175p, locul 3 – Horațiu Bonea 174p, locul 4 – Jery Tamas (Ungaria) 173p, locul 5 – Andras Palkovics (Ungaria) 171p. Primul loc a câștigat 1.000 de euro.
– vânători: locul 1 – Gabor Fekete (Ungaria) 150p, locul 2 – Nandor Kadloc (Ungaria) 121p, locul 3 – Richard Ciorba 117p, locul 4 – Ștefan Bertici 109p, locul 5 – Nuțu Covaci 105p. Primul loc a intrat în posesia unei arme de vânătoare. Au participat 16 trăgători.
– feminin: locul 1 – Diana Igaly (Ungaria) 155p, locul 2 – Edit Korban (Ungaria) 96p, locul 3 – Petricia Radu 74p.
– veterani: locul 1 – Klimnaos Agris (Letonia) 144p, locul 2 – Karoly Szabo (Ungaria) 128p, locul 3 – Laszlo Szedlar (Ungaria) 122p, locul 4 – Cornea Marin 79p. Concurusul a fost deschis vânătorilor născuți înainte de 31 decembrie 1958.

Toți participanții au fost premiați cu diplome, ghiozdane, umbrele din partea sponsorilor. Primele trei locuri au primit și plachete. Competiția a fost finalizată cu o tombolă, s-au acordat premii ce constau în arme de vânătoare, pachete cosmetice și alte.

Organizatorii celei mai titrate competiții de tir talere desfășurate anul acesta în România au fost AS Transilvania Clay Shooting (Flaviu Radu) și Clubul de Tir Vânătoresc Ludus (Florin Urcan).