Il Calcio a organizat un turneu de fotbal

În sala LPS din Satu Mare s-a ținut la sfârșit de săptămână un turneu de fotbal numit “Cupa Il Calcio Legea 2013”. A fost destinat sporvilor născuți în 2003 și au participat 12 echipe, din Satu Mare, Baia Mare, Zalău.

Din Satu Mare am avut cluburile Il Calcio, Juniorul, Primavera, Someșul, Căpleni și Carei. S-au făcut patru grupe din care au mers mai departe primele două clasate. În semifinale Mara Baia Mare a trecut de Il Calcio Satu Mare cu 2-0, iar Juniorul Satu Mare de Plimob Sighet cu 2-1 la loviturile de departajare. Turneul a fost câștigat de Mara după ce a învins în finală Juniorul. Locul trei a fost obținut de echipa organizatoare, antrenată de profesorul Robert Abrudan, cea care învins Plimbob cu 2-1 la loviturile de departajare.

S-au oferit cupe, diplome și medalii, golgeterul a fost Ioan Pop (Plimob), cel mai bun jucător – Vlad Bicuschi (Juniorul), cel mai bun portar – Sergiu Crasnai (Il Calcio).