Il Calcio Satu Mare a câștigat Cupa Viitorul de la Zalău

il calcioCarnavalul Fotbalului de la Zalău, competiție disputată sub denumirea de “Cupa Viitorul Zalău” a adunat la start pe parcursul a 3 zile numerose echipe de copii de la cluburi din toată țara, la 6 categorii de vârstă. Orașul Satu Mare a fost reprezentat de mai multe echipe de la CS Il Calcio, Olimpia, Juniorul și Primavera.

Cel mai bun rezultat a fost obținut de Il Calcio, echipă care a câștigat turneul la grupa 2008. Iar pe parcursul turneului, Il Calcio a trecut de echipe de renume, cum ar fi Academia Gheorghe Hagi, scor 6-1, Atletic Arad, scor 3-1 și CS Demian Sibu, scor 2-1. Dar a fost învinsă la o diferență mare de scor, 5-1, de Kinder Tg. Mureș. Dar echipa sătmăreană și-a luat revanșa în finală după o vctorie la limită, 1-0, în fața celor de la Kinder Tg. Mureș.

Componența echipei a fost următoarea: Raul Jurje – Erdei Ramon Elias, Ardelean Matei, Noveli Luca, Berinde Mateo, Flore Florinel, Hrițiu Erik, Ricardo, ultimul fiind un tânăr portar din Italia.

Pe lângă trofeul pus în joc, fotbaliștii de la Il Calcio au realizat și câteva performanțe individuale. Berinde Mateo a câștigat titlul de golgeter cu 11 reușite, iar Ramon Erdei a primit titlul de cel mai bun jucător al turneului la această categorie de vârstă.

Echipa este antrenată de Mircea Bolba dar la acest turneu a fost condusă de pe margine de președintele Tavi Erdei.

De menționat că la turneu au participat și Miodrag Belodedici, Dănuț Lupu, Geolgău, Florentin Petre și președintele FRF, Răzvan Burleanu.