Înfrângere, dar urmează finala mică pentru sătmăreni

LPS Satu Mare – FC Viitorul 2-4 (1-1)

Pe stadionul “Daniel Prodan” din Satu Mare s-a jucat sâmbătă manşa retur dintre LPS Satu Mare – FC Viitorul din semifinalele Ligii Elitelor U19. În tribunele stadionului au ajuns foarte mulţi spectatori, peste 2.000 de sătmăreni au ţinut să fie alături de echipa noastră. La care mai adăugăm şi o galerie bine organizată formată din aproximtiv 70 de persoane. LPS Satu Mare s-a descurcat onorabil pe teren preţ de 60 de minute, a rezistat numeroaselor atacuri ale lui Măţan şi compania.

Pe o vreme călduroasă, trupa lui Dacian Nastai a reuşit să marcheze prima. După o acţiune individuală pe partea stângă, Onea a pătruns în careu, a şutat din puţini metri în portar, mingea i-a revenit, iar a doua oară nu a greşit ţinta (min. 9). Defensiva sătmăreană a rezistat eroic în faţa oaspeţilor, Silaghi şi-a salvat echipa de două ori, iar portarul Moroz a fost la post în multe rânduri. La cum s-a desfăşurat jocul, a venit oarecum normal şi egalarea. Dumitrescu a prins un şut bun de la 16 metri, balonul a prins pământul şi l-a învins pe Moroz (min. 27). FC Viitorul a continuat să atace, însă scorul la pauză era 1-1.

Academia lui Hagi a început în forţă repriza secundă, Alex Pop a trimis în bară (min. 55), după care LPS s-a văzut prin şutul expediat de Szekely, pe lângă, de la 35 metri (min. 58). Totul parcă s-a rupt din minutul 60. La un fault la mijlocul terenului, când Parnău a văzut şi cartonaşul galben, constănţenii au trimis mingea înalt în careu. Apărarea LPS-ului a fost luată prin surprindere, portarul a ieşit, iar Alex Pop a deviat cu capul peste Moroz (min. 62). LPS a răspuns rapid, dar şutul lui Ciocan pe colţul lung a fost respins de Dur (min. 62). Apoi arbitrii nu au văzut un henţ la un jucător constănţean, la mijlocul terenului. Jocul a continuat, iar Măţan a făcut 3-1 pentru FC Viitorul. Pentru echipa oaspete mai avea să marcheze Drăguş (min. 66), iar LPS a redus din diferenţă câteva minute mai târziu după o acţiune a lui Topan. Scăpat singur cu portarul a stabilit şi scorul final: LPS Satu Mare – FC Viitorul 2-4 (5-7 la general).

LPS Satu Mare: Moroz (cpt.) – Silaghi, Oltean, Cătuna, Parnău (Forgacs 74), Micaş (Santai 87), Nagy, Cubaş (Szekley 51), Onea (Orosz 76), Ciocan, Opriş (Topan 46). Antrenor: Dacian Nastai.

FC Viitorul: Dur – Kilyen, Rusu, Dumitrescu, Băluţă, Ghiţă (cpt.), Măţan, Ene, A. Pop, Drăguş, Ciobanu. Rezerve: Murariu, Iani, Piciu, Manole, Crînganu, Mihalache, Zamfirescu. Antrenor: Nicolae Roşca.

Sezonul nu s-a încheiat pentru LPS Satu Mare. Urmează finala mică din 3 iunie de la Bucureşti. Acolo va întâlni UTA Bătrâna Doamnă, echipă învinsă sâmbătă de Dinamo cu 1-6.

“A câştigat echipa mai bună, fotbalul nu se poate păcăli. S-a văzut munca de ani de zile de o parte şi de alta. A contat vitaminizarea, alimentaţia, experienţa lor de Youth League. Dacă în primul joc am reuşit să-i surprindem, de data aceasta şi-au cules informaţii, ne-au analizat şi au venit cu lucruri noi. Urmează finala mică, iar noi suntem în grafic. Nu am avut nimic de pierdut, consider că am câştigat multă experienţă, copiii au simţit pe pielea lor ce înseamnă să te pregăteşti ca un profesionist”, ne-a declarat Dacian Nastai.

Una peste alta, felicitări echipei LPS Satu Mare pentru performanţa de a se califica în “careul de aşi” al României la Under 19.