Înfrângere în ultima etapă de pe teren propriu, din sezonul regulat

CSM Satu Mare – CSBT Alexandria 82-98 (45-47)

baschet

Sala LPS “Ecaterina Both” a găzduit vineri restanța din etapa a 19-a dintre CSM Satu Mare și CSBT Alexandria. Din păcate, sătmărencele au pierdut ultimul meci de pe teren propriu din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet feminin.

Meciul a fost destul de echilibrat în prima repriză, însă în cea de-a doua sătmărencele au cedat. Am intrat bine în joc, după primele cinci minute ne aflam în avantaj cu 12-9. Primul sfert a fost câștigat de CSM la limită. Perioada a doua a aparținut echipei oaspete, pe care a câștigat-o cu 24-21. Alexandria a intrat cu un avantaj în pauză, datorită coșului de trei puncte marcat de Ștefan în ultima secundă din prima repriză. A început sfertul al treilea, unul dezastruos pentru sătmărence. L-au pierdut cu 13-31, iar aici menționăm că echipei oaspete i-au intrat aproape toate aruncările de trei puncte. A urmat sfertul patru, în care am mai reușit să reducem din avantajul CSBT-ului. CSM Satu Mare a pierdut cu Alexandria cu scorul de 82-98, iar pe sferturi, meciul a arătat cam așa: 24-23, 21-24, 13-31, 24-20. S-a înscris mult, de la echipa noastră principala marcatoare a fost Kortni Jones – 23 de puncte, 10 recuperări (double-double), urmată de Andreea Orosz – 20 de puncte, 7 recuperări, Caila Desroches – 16 puncte, 16 recuperări (double-double), Tabytha Wampler – 15 puncte, Eniko Laza – 8 puncte.

A fost un meci practic fără miză. CSM Satu Mare rămâne pe locul 7 în clasament, iar Alexandria pe locul 5. Urmează acum ultima etapă din deplasare de la Rapid București, cea care se va disputa în 22 martie. La începutul lunii aprilie va începe play-off-ul în care sătmărencele vor juca cu locul 2, cel mai probabil cu Alba Iulia.