Înfrângere la limită în faţa nemţencelor

Unic Piatra Neamţ – CSM Satu Mare 3-2 în prima etapă a campionatului la volei feminin

voleiÎnfrângere la limită, după un meci maraton, decis în prelungiri, a voleibalistelor sătmărence. Un meci care, la fel de bine, putea fi câştigat de CSM Satu Mare. Dar, câteva decizii potrivnice ale arbitrilor, lispa de experienţă a unora dintre elevele lui Adrian Pricop a dus la o înfrângere nemeritată a sătmărencelor. Dar, în ciuda înfrângerii, echipa noastră a lăsat o bună impresie şi a demonstrat că se află pe drumul cel bun. În plus, chiar şi înfrânte, fetele noastre au câştigat un punct care poate fi important în configuraţia finală a clasamentului.

Aşa cum se vede din evoluţia scorului, 25-19, 25-21, 18-25, 24-26, 24-22, echipa gazdă a început mai bine meciul şi a câştigat primele două seturi. Dar echipa sătmăreană a avut o revenire spectaculoasă, s-a apărat bine şi a punctat la fileu reuşind să câştige seturile trei şi patru cu 25-18 şi 26-24. Iar în setul 5, în prelungiri echipa sătmăreană a fost la un pas de victorie. La scorul de 17-17, nemţencele au comis o greşeală tehnică, au atins fileul, iar arbitrul de scaun a acordat punct echipei noastre. Au urmat apoi protestele vehemente ale antrenorului şi preşedintelui clubului din Piatra Neamţ care au intrat în teren, au admonestat arbitrul şi au tras de fileu. Arbitrul de scaun i-a arătat cartonaşul roşu antrenorului gazdelor şi a acordat punct echipei noastre care, în mod normal trebuia să câştige setulcu 19-17. Dar a interevenit observatorul de joc care a anulat toate deciziile arbitrilor, iar meciul s-a reluat de la 17-17 victoria finală aparţinând apoi echipei gazdă.

– Unic Piatra Neamţ – CSM SM 2-3

CSM rămâne pe locul 7 în clasamentul Diviziei A1, iar în etapa următoare (24 ianuarie) va primi vizita echipei CSM Târgovişte (locul 5).