Înfrângere la o diferenţă ruşinoasă în “derby-ul orgoliilor”

ICIM Arad – CSM Satu Mare 82-63 (38-35)

Am pierdut confruntarea de la Arad

În cadrul etapei a 23-a din Liga Naţională la baschet, CSM Satu Mare a jucat în deplasare, la Arad, cu ICIM, în derby-ul orgoliilor. Din păcate, elevele lui Dan Fleşeriu au pierdut la diferenţă considerabilă, 82-63, la pauză 38-35.

Primul sfert a fost unul destul de echilibrat, câştigat de gazde, 20-15. În sfertul al doilea baschetbalistele noastre au intrat bine în meci, au câştigat cu 20-18 şi s-au apropiat la 3 puncte de ICIM. A venit însă un sfert al treilea de coşmar pentru CSM, cu multe reuşite de trei puncte venite din tabăra arădeană, care s-a impus cu 25-14, pe tabelă, 63-49 şi victoria noastră devenea aproape imposibilă. Ultimul sfert nu a mai contat, elevele lui Dan Moraru marcând din orice poziţie, iar baschetbalistele noastre au părut neputincioase, ceea ce s-a văzut şi pe tabelă, scor final 82-63.

Am suferit foarte mult în apărare, gazdele au reuşit să marcheze de la trei puncte, prin Brosovsky, Milovanovic şi Givens, care a reuşit 25 de puncte. Dacă ar fi să comentăm arbitrajul, au fost câteva decizii interesante, însă acest lucru nu scuză lipsa de concentrare şi de precizie a baschetbalistelor din Satu Mare care au suferit o înfrângere la o diferenţă ruşinoasă. Singurul lucru îmbucurător a fost faptul că antrenorul Fleşeriu a rulat întreg lotul deplasat, pentru a se obişnui cu atmosfera tensionată din play-off. De la CSM Satu Mare s-au evidenţiat Shanika Freeman, cu 17 puncte, Utahya Drye cu 15 şi Annemarie Părău cu 12, însă nu a fost de ajuns pentru a obţine un rezultat favorabil. Vorba antrenorului de la CSM “putem să batem Aradul la orice oră”. Dar poate nu am vrut să câştigăm.

Pe lângă acestea au mai jucat Andreea Orosz cu 8 puncte, Khadijah Whittington 5, Hajnalka Szlimak, Dara Kovacevic şi Monica Ivan cu două puncte, Rada Giurgiu şi Florentina Ardeleanu. Pentru CSM urmează joi partida cu Olimpia Braşov, pe teren propriu, de la ora 12.30.