Înfrângere la scor a baschetbalistelor în FIBA Eurocup

Chevakata Vologda – CSM Satu Mare 74-38 (35-17)

Miercuri seara, baschetul sătmărean a jucat din nou în cupele europene. CSM Satu Mare s-a deplasat în Rusia, la Vologda, unde a întâlnit Chevakata din localitate, echipă care a încheiat sezonul trecut pe locul 5.

Din păcate vice-campioana ţării a suferit o înfrângere clară, 74-38, în faţa unei echipe care totuşi, să nu uităm, face parte dintr-un campionat foarte puternic, poate cel mai puternic din lume. Gazdele au început în forţă meciul şi au reuşit un prim sfert bun, marcând 17 puncte pe când CSM-ul a reuşit doar 9. Nici sfertul doi nu a adus schimbări majore pe tabelă, din păcate rusoaicele au reuşit să se distanţeze, scorul la pauză fiind 35-17. După pauză CSM a mai redus din handicap, în sfertul trei, însă Chevakata a rămas cu un avans liniştitor, în plus şi ultimul a aparţinut tot echipei din Rusia, care s-a impus clar, cu 74-38. Pe sferturi scorul a fost 17-9, 18-8, 21-14 şi 18-7. Pentru CSM au jucat Andreea Orosz 12 puncte, Hajnalka Szlimak, Renata Szmutku, Monica Ivan 5, Dara Kovacevic 5, Anita Nagy, Rada Giurgiu 3, Khadijah Whittington 8 şi Shanika Freeman 5.

Din păcate nu a fost folosită Annemarie Părău, probabil se resimte după ce a jucat o mulţime de partide la o intensitate mare în acest sezon, în plus se confruntă şi cu o întindere musculară. Kady Whittington a reuşi 8 puncte şi 8 recuperări, iar cea mai bună marcatoare a fost din nou Andreea Orosz. Una peste alta un adversar de calibru pentru CSM, o echipă cu un buget mult mai mare, o formaţie obişnuită cu jocurile internaţionale. Cu sigurnaţă Dan Fleşeriu se va concetra pe competiţiile interne, campionat şi Cupă, echipa sătmăreană având şanse reale la câştigarea acestora. Fetele urmează să ajungă acasă joi seara, iar următorul meci pentru CSM este programat vineri, de la ora 16.00, pe teren propriu, în campionat, cu CSM Oradea, ultima clasată. Pe 14 noiembrie, elevele lui Dan Fleşeriu vor evolua din nou în FIBA Eurocup, în Franţa la Montpellier.