Înfrângere la trei puncte diferență pentru baschetbalistele sătmărence

Olimpia Brașov – CSM Satu Mare 70-67 (38-40)

baschet

În cea de-a 15-a etapă a Ligii Naționale de baschet feminin, CSM Satu Mare a jucat sâmbătă în deplasare cu Olimpia Brașov. Sătmărencele au pierdut meciul la trei puncte diferență, deși, după primul sfert aveau un avantaj de 14 puncte.

Petru Eleș a început meciul cu echipa de bază, cu Orosz, Laza, Kortni, Wampler și Cutaș și a avut un prim sfert excelent. Pe care CSM a reușit să-l câștige cu 28-14. Sfertul al doilea a fost al gazdelor, în care sătmărencele nu prea au contat. Brașovencele au egalat la 33 cu patru minute înainte de pauză. Revenite pe parchet, gazdele și-au continuat jocul bun din sfertul al doilea și au reușit să treacă în avantaj pentru prima oară la 41-40. CSM a marcat în acest sfert trei după șase minute de joc. Înaintea ultimelor 10 minute, Brașovul avea 9 puncte avantaj, iar CSM, în pofida faptului că a câștigat ultimul sfert, a pierdut meciul la trei puncte diferență. Pe sferturi Olimpia – CSM: 14-28, 24-12, 21-10, 11-17. Punctele CSM-ului au fost marcate de: Orosz – 22, Kortni – 18, Laza – 9, Wampler – 6, Adi – 4, Ivan – 3, Cutaș – 3, Voica – 2.

CSM Satu Mare va juca în 1 februarie în deplasare la Nova Vita, într-un meci contând pentru etapa a 17-a. Cel din etapa a 16-a, de acasă cu Sepsi, se va juca în 9 februarie.

Sătmărencele ocupă locul 6 în clasament, fiind egalate la 23 de adversarele sale de sâmbătă. Rezultate din etapa a 15-a:

– CSM Târgoviște – CSU Alba Iulia 46-56

– Sepsi – Alexandria 84-45

– Olimpia Brașov – CSM Satu Mare 70-67

– CSM Oradea – Phoenix Galați 86-58

– Nova Vita – CSS Craiova 82-61

– Univ. Cluj-Napoca – Rapid 82-86