Înfrângere previzibilă la Târgu Mureş

ASA – FC Olimpia 4-2 (1-1)

După primele 45 de minute ale mecului Olimpia ne-a dat iluzia că poate înregistra un rezultat pozitiv pe terenul echipei ASA Târgu Mureş. Dar aşa cum s-a mai întâmplat şi în alte meciuri, iluzia a durat doar o repriză pentru că, după pauză, sătmărenii au căzut fizic. Poate şi pentru că au făcut deplasarea la Târgu Mureş chiar în ziua meciului. Iar pe acest fond, gazdele au dominat teritorial, şi-au creat mai multe ocazii şi au preluat conducerea la câteva minute de la reluare.

Mureşanii au deschis scorul devreme, în minutul 5, la o fază oarecare, una care nu anunţa nimic. Kilyen a centrat în careu, iar Florin Muntean, neatent, nu reuşeşte să prindă, sau să boxeze mingea şi o scapă în plasă. Gol de portar. Gazdele sunt în continuare prezente în jumătatea de teren a Olimpiei, dar fără a avea mari situaţii de gol. Formaţia sătmăreană reuşeşte să echilibreze jocul şi în minutul 29 egaleazăprin D. Muntean. Decarul sătmărean a marcat un gol frumos, şut la vinclu din marginea careului mare. Cum până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, s-a intrat la vestiare la egalitate, 1-1.

Gazdele ies mai hotărâte de la vestiare şi după o primă mare ocazie a lui Iacob, la care s-a evidenţiat portarul Muntean, reuşesc să înscrie în minutul 52 când, centrarea lui Sârbu, a fost realuată în plasă, din 8 metri, de Candrea. Câteva minute mai târziu Miholca, introdus în locul lui Cocian, a şutat puternic de la semidistanţă, dar portarul mureşan a fost lapost şi a respins în corner. În minutul 67 gazdele îşi măresc avantajul după un atac în forţă, finalizat de Sârbu cu un şut din interiorul careului.

Acelaşi Cosmin Sîrbu îl mai învinge o dată pe Fl. Muntean şi duce scorul la 4-1 pentru ASA Târgu Mureş. Dar nu acesta avea să fie scorul final pentru că sătmărenii au o trsărire de orgoliu şi reduc din handicap (min. 82) prin fundaşul C. Munteanu, lovitură de cap după un corner executat de Vasile Pop.

În rest nu sunt multe lucruri de spus. Doar că, surprinzător, a fost titularizat din nou Tamas Szasz, cel mai slab jucător de pe teren în meciul cu Ripensia. Dar, asta e bine dacă ne gândim la viitor, a fost titularizat juniorul Angelo Cocian. Din păcate acesta nu a rezistat decât o jumătate de oră în teren. Urmează sâmbătă meciul cu Dacia Brăila după care, la stadion se va putea arbora steagul Olimpiei în bernă. Asta dacă nu apare vreo minune.

ASA: Moga – Băjan, Candrea (cpt.), Kilyen, Mendy, P. Iacob, Mijokovic, Al. Stoica, C. Sîrbu, Petriş, Petra.
Olimpia: Fl. Muntean (cpt.) – Duruş, Hlinca, C. Munteanu, Brata, Achim (56 Lusamba), Szasz, D. Muntean, R. Rus, Cocian (32 Miholca), V. Pop. Rezerve: Şuta – Jurj, Villand, Cubaş, L. Vincze. Antrenor: Zoltan Ritli.