Înfrângere usturătoare în Târgoviște

CSM Târgoviște – CSM Satu Mare 94-46, la baschet feminin

baschetEchipa de baschet feminin a CSM Satu Mare a jucat sâmbătă în cea de-a cincea etapă a Ligii Naționale. În deplasarea de la campioana României, sătmărencele au suferit o înfrângere usturătoare.

Meciul a început destul de bine pentru sătmărence, au câștigat primul sfert cu 16-18. Însă, adevărata diferență dintre cele două echipe s-a văzut în următoarele trei sferturi. Astfel, am pierdut pe rând cu 26-7, 28-12 și 24-9, pentru ca într-un final scorul să fie 94-46. Cea mai bună marcatoare de la CSM Satu Mare s-a dovedit a fi Toccara Ross cu 14 puncte, dar a avut și 16 recuperări, ceea ce i-a adus un double-double. Eniko Laza și Andreea Orosz au înscris câte 13 puncte, Ashley Adams – 4p, iar Luminița Manta – 2p. Au mai evoluat Marija Radovic, Bianca Voica, Renata Szmutku și Flavia Ferenczi.

Cu această înfrângere, echipa antrenată de Adriana Pricop se află pe locul 9 în clasament, cu 9 puncte. Pentru CSM Satu Mare urmează un meci dificil pe care-l va disputa miercuri, pe teren propriu, în compania echipei BCM Timișoara (locul 12 – 6p).