Înfrângere usturătoare la scor de neprezentare

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Olimpia 3-0 (2-0)

olimpiaSurprinzătoare şi dureroasă, prin proporţiile scorului, înfrângerea Olimpiei în faţa echipei CSM Râmnicu Vâlcea. O înfrângere căreia i se pot găsi circumstanţe atenuante, vezi absenţele din lotul grupării sătmărene, cele două penaltiuri acordate gazdelor, ocaziile ratate de Olimpia.

Totuşi, este o înfrângere la trei goluri diferenţă iar cele amintite mai sus nu scuză numeroasele erori comise de apărătorii sătmăreni. Iar înfrângerea ne coboară pe locul 7 în clasament, un loc de play-out, fapt care demonstrează încă o dată că orice punct câştigat, sau pierdut, va conta foarte mult la final de sezon.

Meciul de sâmbătă din Zăvoi a început cu o scurtă perioadă de tatonare după care gazdele se avântă în atac. Și deschid scorul în minutul 11 la o greşeală a apărării sătmărene care întâzrzâie să degajeze o minge, mingea ricoşează la Arnăutu care înscrie din careu cu un şut pe sub Șuta. Impulsionate de acest gol, gazdele atacă susţinut şi ratează două bune ocazii prin Negruţ şi Bărbulescu. Replica sătmărenilor vine în minutul 26 când Olimpia putea să egaleze dar şutul lui Dragoş este scos de sub transversală de portarul Matache. Din păcate, în minutul 35, la un duel aerian între Bălău şi Arnăutu, petrecut la limita careului de 16 metri, arbitrul dictează lovitură de la 11 metri. A fost o fază discutabilă pentru că presupusul fault a fost comis înafara careului. Oricum, lovitura de pedeapsă a fost transformată de Lircă aşa că vâlcenii au intrat cu un avantaj de 2-0 la vestiare.

La pauză antrenorul Tiberius Csik efectuează două schimbări în speranţa că va impulsiona jocul Olimpiei. Ies Bălău şi Micaş, intră Molnar şi Fl. Mureşan. Iar noul intrat, Molnar, are o mare ocazie în minutul 53, dar şutul lui din interiorul careului, este apărat miraculos de Matache. Acelaşi Molnar îl va faulta însă pe Iancu în careu (min.76) iar după transformarea loviturii de pedeapsă, Lircă va stabili scorul final, 3-0 pentru CSM Vâlcea.

– CSM: Matache – Cataramă, Pârvulescu, Stoica, Briceag – Cârstoiu, Lircă (87 Neagu) – Popa, Bărbulescu, Negruţ (75 Iancu) – Arnăutu (64 Geantă). Antrenor: Claudiu Niculescu

– Olimpia: Şuta – Muntean, Bălău (46 Mureşan), C. Ene, Iuhas (64 Hanus) – Svarczkopf, Micaş (46 Molnar), Villand, P. Dragoş – Lemac, Feier. Antrenor: Tiberiu Csik.

“Vâlcenii au fost mai hotărâţi” ne spune Tibi Csik

Contactat telefonic, antrenorul Tiberiu Csik ne-a declarat că este dezamăgit de jocul echipei sale, mai ales de cum s-a jucat în apărare şi la mijloc.

“S-au comis greşeli în apărare, iar linia de mijloc nu a avut consistenţă în joc, nu ne-au ieşit pasele. Apoi, echipa gazdă, care şi-a fixat drept obiectiv promovarea, a fost mult mai hotărâtă, mai combativă. Din punctul meu de vedere este o victorie meritată a gazdelor, dar la o diferenţă prea mare de scor” a spus tehnicianul Olimpiei.

Csik este de părere că prima lovitură de la 11 metri a fost acordată destul de uşor. În ce priveşte schimbările efectuate la pauză, au ieşit Bălău şi Micaş, au intrat Molnar şi Mureşan, antrenorul Olimpiei le-a motivat spunând că jucătorii înlocuiţi au avut un randament mai scăzut. “Marius Bălău a primit al patrulea galben, va sta joi, aşa că m-am gândit deja la meciul cu CS Mioveni” a mai adăugat Tiberiu Csik.Picture 1