Înfrângeri pentru judoka de la CSM, argint Larisa Florian

La Universiada de vară, găzduită de Gwangju (Coreea de Sud), am avut luni reprezentați și de la CSM Satu Mare. Este vorba de judoka Remus Lazea și Eduard Nicolaescu.

Din păcate, Remus Lazea a pierdut ambele meciuri de la categoria 66 kg, în turul al doilea în fața kirghizului Bektur Rîsmambekov și în recalificări în fața belarusului Vae Tuthalian. Eduard Nicolaescu (73 kg) a cedat în primul tur la japonezul Yuji Yamamoto, iar în recalificări în fața azerului Husein Rahimli.

În schimb, românca Larisa Florian a câștigat medalia de argint în limitele categoriei 52 kg, după ce a fost învinsă în finală de japoneza Mako Uchio, prin ippon. Larisa a adus a doua medalie delegației României, prima fiind obținută tot la judo, sâmbătă, de Vlăduț Simionescu (bronz la +100 kg).