Înotătorii de la CSM s-au întors acasă cu 12 medalii

De la ediția a 16-a “Cupa Aradului”

inotDe curând, Aradul a găzduit un concurs internațional de natație, o competiție care a fost rezervată copiilor și juniorilor. Au participat sportivi sătmăreni din Arad, Alba Iulia, Ungaria, Oradea, Timișoara, Reșița, dar și din Satu Mare.

Înotătorii de la CSM Satu Mare s-au întors acasă cu 12 medalii dintre care una de aur, două de argint și 9 de bronz. Locul de desfășurare al concursului a fost bazinul acoperit “Delfinul”, cel care are 8 culoare și 50 metri lungime. A fost vorba de cea de-a 16-a ediție “Cupa Aradului”, iar de la CSM Satu Mare – Select au urcat pe podium următorii sportivi:

– Cătălin Moșneguțu: locul 3 la proba de 50 m liber și locul 2 la proba de 50 m spate;
– Ariana Pop care: locul 1 la proba de 50 m fluture, locul 3 la proba de 50 m spate si locul 3 la proba de 50 m liber;
– Luca Tătar: locul 3 la 50 m liber și 50 m fluture (la proba destinată copiilor nascuti în anul 2006);
– Adam Mihalku: locul 3 la proba de 50 m bras și locul 3 la proba de 50 m spate;
– Luca Simon: locul 2 la proba de 50 m spate;
– Lara Princz: locul 3 la proba de 50 m fluture;
– Blanca Stăncioiu: locul 3 la proba de 50 m spate.

Alături de antrenorul Silviu Pop au mai participat următorii înotători: Szelmenczi Zalan, Soponar Andrei, Mihalku Mark, Riedl Serli Tibor, Soponar Darius, Gătina Alexandra, Beliga Andra Maria, Grigoriu Alexandra, Dărăban Miruna, Komiati Oana și Grigoriu Filip, sportivi care s-au clasat aproape de podium și care și-au îmbunătățit timpii personali la probele parcurse. În total echipa noastră a participat la 78 de probe.