Învinsă la Hunedoara cu 2-0, Olimpia pierde şefia clasamentului în Liga III-a

Oboseala acumulată după cele 120 de minute jucate marţi în Cupă, cu FC Bihor, lipsa de formă şi inspiraţie a unor jucători, ghinionul, arbitrajul şi câte alte or mai fi fost, au dus la înfrângerea Olimpiei în faţa echipei din Hunedoara. O înfrângere dureroasă mai ales că vine în faţa unei contracandidate la promovare. Asta dacă la Olimpia se vrea promovarea. Că nu suntem prea siguri că acesta ar fi obiectivul echipei satmarene.

Oricum, nu trebuie făcut un capăt de ţară din această înfrângere. Că multe se pot petrece până la finalul campionatului.
Începutul meciului de la Hunedoara a aparţinut gazdele care au deschis scorul în minutul 9 prin Cristian, reluare în plasă, din faţa porţii, de la 5-6 metri. Treptat, Olimpia iese la joc şi până la pauză ratează 2 bune ocazii prin Villand şi Botoş. Din păcate, la 5 minute de la reluare, Cuciula, fostul jucător al Olimpiei de acum 5-6 ani, îl învinge pe Suta cu o lovitură de cap şi duce scorul la 2-0 pentru FC Hunedoara. La acest scor antrenorul Csik face câteva schimbări în speranţa că va putea întoarce rezultatul. Degeaba pentru că dominarea sătmăreană a fost una sterilă, fără efect pe tabela de marcaj.
* Olimpia< Suta –  Glodean,  Micaş, Iuhas, Lauruc, Marian Pop (60 Hanus), Villand, Botoş, Molnar (72 Homorozan), Marinaş (65 Dănila), Feier (46 Gavrilescu).
După cum se vede antrenorii nu au găsit de cuvinţă să-l introducă în teren pe Ghiriti, adică “omul meciului” în partida cu FC Bihor. Ciudat ! Dacă este accidentat înţelegem. Dar dacă nu …