Judo – Opt medalii pentru maramureseni la CN Under 17

Sambata, sala polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare a gazduit etapa finala a Campionatului National de judo individual rezervat cadetilor (U17). La competitie au participat peste 350 de judoka din tara. Maramuresul a fost reprezentat de 18 judoka de la cluburile CSM si Vointa Atcom Baia Mare, precum si de la CSO Borsa. CSM a inscris in concurs 14 sportivi, antrenati de Vasile Salincean, Alin Popdan si Vasile Pop, ei reusind sa cucereasca sapte medalii, dintre care trei de aur, una de argint si trei de bronz. Eduard Vais, Andrei Buda si Emanuel Peter au dubla legitimare si la Vointa Atcom. Cea de-a opta medalie pentru judetul nostru a fost cucerita de Costica Lixandru, de la CSO Borsa, antrenat de Elemer Deer, care s-a clasat pe ultima treapta a podiumului la categoria 46 kg.

Medalii de aur< Ania Lenghel (70 kg)> Bogdan Pop (50 kg)> Eduard Vais (55 kg – sportiv cu dubla legitimare CSM si Vointa Atcom).

Medalie de argint< Cosmin Chereji (73 kg).

Medalii de bronz< Ionut Vasian (90 kg)> Andrei Buda (81 kg) si Emanuel Peter (73 kg) – ambii cu dubla legitimare CSM si Vointa Atcom (81 kg)> Costica Lixandru, (46 kg), CSO.