Judoka de la CS Unio a cucerit 8 medalii în Polonia

Dintre care 6 de aur, una de argint şi una de bronz

judoPentru judoka de la Clubul Sportiv Unio Satu Mare, sfârşitul de săptămână a fost unul încărcat. Dar, satisfacţia este pe măsură având în vedere că au adus acasă 8 medalii de la un concurs internaţional din Polonia.

Dintre acestea, 6 sunt de aur, una de argint şi una de bronz. La finalul turneului de la Wolbrom, CS Unio s-a clasat pe locul 2 într-un clasament pe cluburi. Turneul din Polonia a fost unul puternic cu peste 250 de judoka participanţi din România, Polonia, Ucraina, Ungaria şi Slovacia.

Însoţiţi de antrenorul Mihaly Terely, sătmărenii s-au descurcat excelent. Pe tatami au urcat sportivi la mai multe categorii de vârstă, de la copii şi până la categoria Under 21.
Performerul delegaţiei sătmărene a fost Florin Faur. La Under 18 a cucerit aurul atât la 90 kg (3 meciuri) cât şi la 100 kg (4 meciuri). Sătmăreanul a intrat în concurs şi la Under 20 unde a terminat al doilea după 3 meciuri. Sora lui, Mihala Faur, nu s-a lăsat mai prejos şi a urcat pe prima treaptă a podiumului la -78kg Under 20 (3 meciuri). Alte rezultate înregistrate la categorii mai mici de vârstă:

– Under 14: Atlanta Takacs – locul 1 la 48 kg (3 meciuri), Emanuel Vaida – locul 1 la +81kg (2 meciuri);
– Under 12: Stan Dominic – locul 3 la 40 kg (4 meciuri);
– Under 10: Luca Felber – locul 1 la 45 kg (4 meciuri), Cris Felber – locul 5 la 37 kg.

“A fost un concurs puternic cu sportivi valoroşi din mai multe ţări. Este al cincilea an consecutiv când participăm la acest turneu din Polonia. Rezultatele sunt foarte bune, pentru Mihaela a fost o pregătire pentru Cupa Europei de la Belgrad”, ne-a declarat Mihaly Terely cel care-i mulţumeşte pe această cale lui Ştefan Bertici, cel care a pus la dispoziţie un microbus pentru transportul sportivilor.

La sfârşitul aceste săptămâni urmează alte competiţii. Antrenorul Ramona Ignea va face deplasarea cu Dominic Stan la Drobeta Turnu Severin unde are loc finala Campionatului Naţional de lupte la sol la Under 13. Antrenorul Mihaly Terely va pleca cu Lorand Samel (-100 kg) şi Mihaela Faur (-90 kg) la Cupa Europei de seniori din Belgrad (Serbia).