Judoka Marian Halas s-a clasat pe locul 5 la Cupa Europei

judo csmLocalitatea Dubrovnik din Croația a fost zilele trecute gazda Cupei Europei la judo. O competiție puternică la care au participat sportivi din 23 de țări. Printre participanți s-a aflat și Marian Halas de la CSM Satu Mare (foto – mijloc).

La categoria 81 kg, Marian a trecut în primul tur de suedezul Patrick Hurtig, în turul doi a fost învins de elvețianul Michael Kistler, iar în recalificări a învins sportivii Jordan-Gilles Bissoly (Franța) și Ivan Petr (Cehia).În finala mică, Marian Halas, pentru medalia de bronz, a cedat în fața sportivului din Cehia, Jiri Petr, sfârșit clasându-se pe locul 5.

Pentru sportivii de la CSM Satu Mare urmează la finele acestei săptămâni Cupa României și Campionatul Național de Ne-Waza ce se vor desfășura la Poiana Brașov.

Tot la sfârșit de săptămână, la Cluj-Napoca a avut loc etapa de euroregiune la vârsta de U14 și Cupa Transilvaniei la U16. La această competiție au participat judoka de la Clubul Sportiv Fușle Security și au avut următoarele rezultate: