Juniorii B de la LPS au câştigat la scor primul meci din play-off cu Atletico Arad

Partida s-a disputat joi pe stadionul Someşul, scor final 5-0 (2-0)

juniori 2Primul meci al echipei LPS Satu Mare din cadrul play-off-ului juniorilor B la fotbal s-a jucat în cursul zilei de joi pe stadionul Someşul. Elevii antrenorului Mihai Sabău (locul 2) au întâlnit echipa Atletico Arad, cea care a terminat pe locul trei în sezonul regulat.

Jucătorii LPS-ului au dominat categoric toată partida, încă din primele minute. În minutul 15 scorul arăta 2-0 pentru sătmăreni prin golurile marcate de Erdei şi D. Pop. Trebuie să menţionăm că toate golurile acestui meci au fost spectaculoase, sătmărenii au combinat frumos peste tot în teren. Scorul la pauză a rămas acelaşi. În partea secundă LPS-iştii şi-au continuat drumul spre o victorie categorică. Acelaşi Erdei a reuşit să mai încrie de două ori şi Bura o dată. Scorul final a fost de 5-0.

Din echipa LPS-ului au făcut parte: Cherecheş – D. Pop, Gherasim, Reschiotto, Griszhaber, Şimon, Gandea, Ciul, Erdei, Bura, Lukacs / Varga, Ionescu, Marton, Nicoară, Ştef. Antrenor Mihai Sabău.

Play-off-ul din acest campionat se desfăşoară cu participarea echipelor clasate pe locurile 1-4. LPS s-a aflat în Seria a 7-a unde a terminat pe locul doi. În această fază se joacă după sistemul campionat, tur-retur, iar echipele îşi păstrează rezultatele înregistrate în jocurile directe din sezonul regulat. LPS a câştigat în prima fază acasă cu 2-0, iar la Arad a făcut 2-2. Cum ne aflăm acum în faza a doua, în play-off, sătmărenii vor juca în etapa a 2-a pe 9 mai la Salonta pentru a întâlni câştigătoarea seriei, Liberty. În etapa a treia, 12 mai, vor întâlni la Satu Mare pe FC Bihor. Returul play-off-ului va avea loc în 19, 26 mai şi 2 iunie.

Locul 1 din această serie se va califica la turneul zonal.