Juniorii Olimpiei s-au calificat în sferturile Cupei României Elite U19

FC Olimpia – Farul Constanţa 5-2 (3-0)

junioriJuniorii Olimpiei au jucat miercuri în optimile de finală din cadrul Cupei României Elita U19. O fază care se dispută într-o singură manşă, iar sătmărenii au evoluat pe teren propriu contra echipei Farul Constanţa.

Meciul a început cu dominarea sătmărenilor care au înscris rapid trei goluri astfel că şi-au făcut “viaţa” uşoară. În minutul 4, Şoproni bate excelent prima lovitură de colţ, iar Opriş înscrie cu capul din puţini metri. Zece minute mai târziu, Olimpia îşi dublează avantajul prin Goţ, atacant care l-a asistat impecabil pe Nemeş la golul de 3-0 (min. 18). Sătmărenii au continuat să atace, dar scorul pauzei avea să fie 3-0.Oaspeţii reduc din diferenţă prin Bengaea (min. 52), dar vine răspunsul Olimpiei care face 4-1 prin Nemeş (min. 54). Goţ face şi el dubla (min. 61), iar Farul putea să mai înscrie din penalty (min. 67). Dar portarul sătmărean, Adrian Toduţ apără excelent lovitura de pedeapsă trimisă bine pe colţul drept. Scorul final avea să fie stabilit în minutul 75 când Şoproni deviază mingea în propria poartă. S-a terminat 5-2 pentru FC Olimpia, echipă care s-a calificat mai departe în sferturile competiţiei. Acolo va întâlni pe 15 mai echipa Pandurii Târgu Jiu, dar locul desfăşurării meciului se va decide prin tragere la sorţi.

FC Olimpia: Toduţ – R. Pop, I. Opriş, R. Unlu, C. Şoproni (cpt.), R. Ştef, A. Toma. D. Csorvasi, P. Nemeş, T. Goţ, V. Robotin. Rezerve: N. Filimon, R. Hofer, G. Krisztian, D. Kovacs, R. Voneţ. Antrenor: Ion Dragomir.
Farul Constanţa: R. Tătar – C. Loloţ, C. Bengaea (cpt.), G. Moşoiu, L. Gheorghe, E. Abibula, D. Gheorghe, A. Matei, A. Cristea, R. Moldoveanu, B. Anghel. Rezerve: A. Lazăr, D. Lazăr, G. Ciocan, D. Petrache, O. Ismail. Antrenor: Ionel Melenco.