Juniorul a câștigat turneul de fotbal copii de pe Someșul

Au participat 12 echipe

juniorulÎn Satu Mare a fost organizat un nou turneu de fotbal pentru copii. Mai exact, stadionul Someșul a fost gazda unui turneu de fotbal pentru copii, pentru cei născuți în 2005 sau mai tineri.

La turneu au participat 12 echipe, din care mai multe din Satu Mare: CS Juniorul, Il Calcio, LPS, Olimpia, dar și din Oradea, Sighetu Marmației și Baia Mare.

Turneul a fost câștigat de echipa organizatoare, CS Juniorul. Au avut două victorii în grupă, elevii lui Nelu Donca au învins cu 4-1 pe Il Calcio și cu 1-0 pe :coala Vasile Lucaciu din Baia Mare. Apoi, în semifinale au trecut cu 2-0 de :oimii Oradea în timp ce în finală echipa sătmăreană a terminat la egalitatate, 1-1 cu Atletic Sighet. Nu s-a terminat așa meciul, trebuia să existe o câștigătoare astfel că tinerii jucători sătmăreni s-au impus la loviturile de departajare și au câștigat finala cu 3-1 și implicit trofeul pus în joc, CupaTarget Trans. Pe lângă trofeul de cea mai bună echipă s-a mai acordat și o cupă celui mai bun portar. Aceasta i-a fost oferită sătmăreanului Davi Pintea, care s-a remarcat în mai multe rânduri în poarta echipei CS Juniorul.

Echipa sătmăreană a fost alcătuită din: David Pintea, Adrian Cizmar, David Ardelean, Sofian |ânțaș, Gabriel Valter, David Bodnar, Paul Andrei, :erban Palage, Murvai Martin, Balog Daniel, Darius Stan, Luca Foitoș. Antrenor: Nelu Donca.

Un parcurs foarte bun pentru CS Juniorul Satu Mare, echipă care nu de mult a reușit să câștige Cupa Maramorosiensis, un turneu desfășurat în Baia Mare.